Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 20.03.2022
12:00–14:00

Spotkanie
Muzeum Woli
Bezpłatny

Grupa Dekonstrukcyjna: Krewetki solankowe dla globalnego pokoju

Wraz z początkiem wiosny i z okazji Światowego Dnia Ziemi zapraszamy na spotkanie z duetem Cyber Nympos. Ewelina Jarosz i Justyna Górowska zaprezentują dokumentacje performansu „Cyber Wedding to the Brine Shrimp”.

Podczas spotkania artystki opowiedzą o ruchu ekoseksualnym i swojej twórczej praktyce. W kontekście trwającej już od 8 lat wojny w Ukrainie zwrócą uwagę na środowiskowe koszty zbrojnego konfliktu toczonego w uprzemysłowionym regionie wschodniej Europy. Jego konsekwencjami są m.in. niszczenie wodnej infrastruktury czy zanieczyszczenie rzek metalami ciężkimi, a także zagrożenie skażenia radioaktywnymi odpadami. W obliczu niepewności jutra, cierpienia, śmierci i stresu środowiskowego, tym bardziej potrzebna jest miłość, troska i nadzieja na ocalenie przyszłości przez tworzenie radykalnych sojuszy między światem osób ludzkich i więcej-niż-ludzkich.

Performans „Cyber Wedding to the Brine Shrimp” zrealizowany został we współpracy z założycielkami ruchu ekoseksualnego w sztuce: Annie Sprinkle i Beth Stephens, w pobliżu „Spiralnej Grobli” w Kalifornii, znanej pracy Roberta Smithsona w nurcie sztuki ziemi.

Ewelina Jarosz – hydroseksualna badaczka/performerka i współtwórczyni interdyscyplinarnych projektów ekologicznych. Jej aktualne zainteresowania badawcze to: błękitna humanistyka, błękitne media i sztuka ekologiczna. Jest adiunktką w Katedrze Mediów i Badań Kulturowych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Justyna Górowska – hydrofeministyczna, ekoseksualna artystka i współtwórczyni interdyscyplinarnych projektów, łączących sztukę z technologią i społecznym aktywizmem. Poprzez performatywne i interaktywne doświadczenia zaawansowanych technologii i sztuki cyfrowej, jej projekty budują świadomość społecznej i ekologicznej katastrofy.

Grupa Dekonstrukcyjna to twórcza przestrzeń wymiany wiedzy, myśli, doświadczeń, a także włączanie narzędzi performatywnych do działań Muzeum Woli. Jej celem jest angażowanie publiczności, poszukiwanie nowych sposobów spotykania się, a także refleksyjne i krytyczne odnoszenie się do współczesnych form upamiętniania i mediów pamięci zbiorowej, w tym grup rekonstrukcji historycznej. Kuratorka: Magdalena Staroszczyk.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.