sob., 15.10.2022

5 zł

Historie performatywne: „Teatry (nie)osobne”. Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny | „Białoszewski nieosobny”

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas Wieczorów opowieści poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.

„Historie performatywne” to próby rekonstrukcji historii grupowej twórczości  Teatru na Tarczyńskiej i Teatru Osobnego. Przyjrzymy się również indywidualnym losom i sztuce artystów związanych z tymi teatrami.

Czym były ich działania na mapie ówczesnej kultury polskiej?
Na czym polegał ich fenomen?
I co z nich zostało do dziś?

Teatry (nie)osobne? Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny

Skąd  wziął się awangardowy teatr na gruzach powojennej Warszawy?
W jaki sposób doszło do rozłamu w tworzącej go grupie przyjaciół?

Będziemy rozmawiać o źródłach i estetyce teatrów, w które zaangażowany był Miron Białoszewski, a także o tym, jakie jest ich  miejsce w historii polskich grup teatralnych i awangardowej sztuki. Przywołamy historię teatrów i zastanowimy się nad ich aktualnością. Opowiemy, co i jak grano na deskach obu scen domowych, przypomnimy mniej znane fakty i osoby związane z tymi teatrami i zastanowimy się nad tym, na ile TnT i TO były od siebie osobne.

Udział w dyskusji wezmą: Anna Róża Burzyńska, Agnieszka Czerniak, Tomasz Plata.

Prowadzenie dyskusji: Agnieszka Karpowicz

Bilety w sprzedaży na 2 tygodnie przed wydarzeniem w kasie muzealnej i online.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Program wydarzeń towarzyszących powstał we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego.

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.