sob., 26.11.2022

Historie performatywne: Wokół „Osmędeuszy”

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas Wieczorów opowieści poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.

„Historie performatywne” to próby rekonstrukcji historii grupowej twórczości Teatru na Tarczyńskiej i Teatru Osobnego. Przyjrzymy się również indywidualnym losom i sztuce artystów związanych z tymi teatrami.

Czym były ich działania na mapie ówczesnej kultury polskiej?
Na czym polegał ich fenomen?
I co z nich zostało do dziś?

„Osmędusze” – Andre Pardon, fot. Edward Hartwig, 1961 zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Wokół „Osmędeuszy”

Kolejne spotkanie z cyklu „Historie performatywne” poświęcone jest utworowi „Osmędeusze” Mirona Białoszewskiego i Ludwika Heringa. Utwór dookreślony jest jako „największa rzecz sceniczna epicka zamkniętej epoki przedmieścia”. Podtytuł sztuki donosi, że jest to „oratorium szyldowe”, przez Białoszewskiego nazywane również „oratorium dziadowskim”.

Udział w dyskusji wezmą: Weronika Szczawińska, Magdalena Staroszczyk

Weronika Szczawińska, fot. Witek Orski

Magdalena Staroszczyk, fot. Tomasz Kaczor

Prowadzenie dyskusji: Ewelina Godlewska Byliniak

Ewelina Godlewska Byliniak, archiwum prywatne

Bilety w sprzedaży na 2 tygodnie przed wydarzeniem w kasie muzealnej i online.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Program wydarzeń towarzyszących powstał we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego.

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego