pt., 28.04.2023

wstęp bezpłatny

Kim jestem? Instytucje, kobiecość i podmiotowość osób i grup LGBTQIA+ | Wykład Ewy Majewskiej

Kim jestem? – rozważania o tożsamości z dr hab. Ewą Majewską

Kim Lee i prace zebrane na poświęconej jej wystawie pokazują ogrom możliwości wizualnego, ucieleśnionego formowania własnej płci i podmiotowości. Czy swoją tożsamość wybieramy i kształtujemy samodzielnie?  Według dr hab. Ewy Majewskiej, prof. SWPS  jest to tylko częściowo prawda.

Podczas wykładu prowadząca poruszy zagadnienie narzucanych nam przez państwo kategorii oraz tego, czego nie mapują, skupiając się szczególnie na pojęciu kobiecości.

Kim są cis-kobiety przebrane w stroje drag queen? I kim się stają? Co ma do tego akcja Hiacynt? Na te i inne pytania prowadząca spróbuje odpowiedzieć już 28 maja.

Wykład odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”.

Kim Lee. Królowa Warszawy – widok wystawy w Muzeum Woli, fot. Tomasz Kaczor

O prowadzącej:

Ewa Majewska, fot. Agata Zbylut

dr hab. Ewa Majewska, prof. SWPS – feministyczna teoretyczka kultury; kierowniczka projektu Publiczni wbrew woli. Wytwarzanie podmiotu w archiwach akcji „Hiacynt”. Autorka siedmiu książek, w tym: Feminist Antifascism (Verso, 2021) i Kontrpubliczności ludowe i feministyczne (2018) oraz 70 artykułów i esejów.

Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.