sob., 20.04.2024

Spacer
udział bezpłatny

Kobiety w getcie: opór cywilny i zbrojny. Spacer z Jagną Koftą

Podczas spaceru przywołamy historie żydowskich kobiet, które w Warszawie podczas II wojny światowej stawiały opór poprzez pracę artystyczną, intelektualną, opiekuńczą, a także walkę zbrojną.

Przypomnimy o artystkach występujących w teatrach i kawiarniach getta, m.in. Stefanii Grodzieńskiej i Marysi Ajzensztadt (Miriam Eisenstadt). Odwiedzimy miejsca związane z działalnością grupy Oneg Szbat rozmawiając o Racheli Auerbach, Gustawie Jareckiej i innych współpracowniczkach Archiwum Ringelbluma. Wreszcie – przywołamy portrety bojowniczek, wśród nich Tosi Altman i Cywii Lubetkin, i przejdziemy pod pomnik Bohaterów Getta, by uczcić ich pamięć w 81. rocznicę powstania.

Zbiórka przed dawnym Kinem Femina, al. „Solidarności” 115, 00-140 Warszawa.

Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka. Współpracuje z wieloma instytucjami zajmującymi się tematyką żydowską, m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Domem Spotkań z Historią, Fundacją Shalom oraz Gminą Wyznaniowa Żydowska. Jest autorką wielu tematycznych spacerów varsavianistycznych oraz aplikacji Warszawa jest moja – spacery śladami Janusza Korczaka.

Wydarzenie jest częścią cyklu Opieka, samopomoc, opór. Wolskie społeczności. Dowiedz się więcej.