czw., 03.03.2022
18:00–19:30
Wykład online
Muzeum Woli
Bezpłatny
Okiełznać rzekę nieczystości. Wykład Włodzimierza Pessela
O znaczeniu nieczystości, „publicznych ekspozycjach brudu fizycznego” oraz o tym dlaczego ważnym aspektem w historii miasta były ścieki, nieczystości i rozwój nowoczesnego systemu wodociągowo–kanalizacyjnego opowie Włodzimierz Pessel.
Budowa nowoczesnego systemu wodociągów i kanalizacji w Warszawie przeprowadzona przez rodzinę Lindleyów, była jednym z najważniejszych i najbardziej złożonych inwestycji II połowy XIX wieku. Co oznaczało dla miasta posiadanie takiej infrastruktury? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista, ale jednak kwestie nieczystości, poprawa warunków higieniczno–sanitarnych to nie jedyna korzyść płynąca z tego projektu. Nieczystości i kwestie poprawy warunków życia w dynamicznie rozwijającej się Warszawie, stały się istotnym elementem kultury miasta. Przed budową wodociągów i kanalizacji, naturalnym system radzenia sobie z nieczystościami były liczne rzeki i strumienie opływające Warszawę, kształtowały one nie tylko teren i determinowały rozwój miasta, ale pozwalały oczyszczać miasto.
Włodzimierz Pessel – doktor habilitowany, kulturoznawca, skandynawista i badacz miejskiej codzienności. Wicekierownik Studiów Miejskich UW, członek zespołów Pracowni Studiów Miejskich IKP i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy. Współpracownik Zakładu Skandynawistyki Uniwersytetu SWPS. Laureat m. in. nagrody Najlepsze Varsaviana za Antropologię nieczystości. Studia z kultury sanitarnej Warszawy i Nagrody Klio za monografię relacji duńsko– i skandynawsko–polskich Czerwono–biali i Biało–czerwoni. Ostatnio zajmuje się Kanałem Nowy Świat i Elblągiem.
Transmisja rozmowy na Facebooku Muzeum Woli
Rozmowa towarzyszy wystawie Niech płyną! Inne rzeki Warszawy
Zobacz cały program towarzyszący wystawie