czw., 24.04.2025
18:00–20:00
Spotkanie
Muzeum Woli
1 zł.
Rozmowa z Tomaszem Nałęczem o książce „Rewolucja 1905 roku. Próba generalna wskrzeszenia polski”

Książka o rewolucji, którą czyta się z zainteresowaniem
Tomasz Nałęcz w swojej książce opisuje Rewolucję 1905 roku jako kluczowy moment w walce o niepodległość Polski. Spotkanie to okazja, by porozmawiać o znaczeniu Rewolucji, wpływie na nasz region i próbach usuwania jej z kart historii.
“Rewolucja 1905 roku. Próba generalna wskrzeszenia Polski”, to tytuł najnowszej książki profesora Tomasza Nałęcza. Jest to jedna z niewielu publikacji, które mówią o rewolucji 1905 roku w przystępny sposób. W rozmowie poruszymy kilka ważnych tematów. Po pierwsze, co oznacza „próba generalna wskrzeszenia Polski”? Jakie pomysły na Polskę miały różne grupy polityczne w czasie rewolucji? Jakie aspekty wolności były ważne w manifestach i strajkach? Jak rewolucja 1905 roku wpłynęła na sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej? Zastanowimy się też jak polityka historyczna w PRL-u używała pamięci o niej.
Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie czasowej w Muzeum Woli: 1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie.
Informacje praktyczne
Bilety dostępne w muzealnej kasie i online na 2 tygodnie przed wydarzeniem.
Maksymalna liczba uczestników: 40 osób.
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu.
_______
Tomasz Nałęcz – emerytowany profesor historii Uniwersytetu Warszawskiego. Bada epokę walk o niepodległość i dzieje II i III Rzeczypospolitej. Z żoną napisał biografię Józefa Piłsudskiego, przetłumaczoną na rosyjski, litewski i chorwacki. Jest autorem podręczników „Polska. Dzieje państwa i narodu” i „Polska na przestrzeni wieków”, oraz monografii poświęconej prezydentom III RP.
W latach 1993-1997 i 2001-2005 był posłem, wicemarszałkiem sejmu i przewodniczącym pierwszej sejmowej komisji śledczej badającej aferę Rywina. Doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. historii i dziedzictwa narodowego. Od 2024 jest radnym Dzielnicy Wawer M.st. Warszawy.