Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 10.04.2025
18:00–20:00

Spotkanie
Muzeum Woli
10 zł.

Rozmowa z Weroniką Kostyrko o książce „Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat”

Grafika. Napis 1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie na tle czerwonego trójkąta i fragmentu archiwalnego zdjęcia tłumu i obrazu tłumu rewolucjonistów.

Rewolucja, polityka, walka o sprawiedliwość

Czas na pogłębiona, wolną od schematów dyskusję o ważnej postaci z najnowszej historii Polski! 

Przez jednych idealizowana, przez innych demonizowana, Róża Luksemburg, ikona ruchu robotniczego, demokratycznego socjalizmu i pacyfizmu. Jej biografia doczekała się nowego opracowania, którego autorka Weronika Kostyrko już niebawem zagości w Muzeum Woli. Na spotkaniu porozmawiamy o niezwykle barwnym życiorysie bohaterki książki i głoszonych przez nią ideach. Omówimy jej udział w rewolucji 1905 roku, oraz dowiemy się jak odnosiła się do ówczesnej polityki. Porozmawiamy także o badaniach naszej gościnni i procesie powstawania książki Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat”.

Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie czasowej w Muzeum Woli: 1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie.

Informacje praktyczne

Bilety dostępne w muzealnej kasie i online na 2 tygodnie przed wydarzeniem.

Maksymalna liczba uczestników: 40 osób 

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu. 

osoby z niepełnosprawnością rychową

_______

Weronika Kostyrko-Ziemińska – dziennikarka, pisarka. Urodziła się w 1962 r. w Warszawie. Studiowała germanistykę i niderlandystykę oraz historię sztuki na UW. Od roku 1991 pracowała przez 20 lat w Gazecie Wyborczej jako: reporterka sejmowa, korespondentka w Berlinie, pierwsza redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”. Była też redaktorką w działach: krajowym, zagranicznym, kultury i w „Gazecie Świątecznej”. W latach 2011-2016 kierowała portalem „Culture.pl” w Instytucie Adama Mickiewicza, publikującym informacje o polskiej kulturze po polsku, angielsku, rosyjsku i ukraińsku. W roku 2019 ukazała się jej pierwsza książka „Tancerka i Zagłada” – biografia Poli Nireńskiej (wyd. Czerwone i Czarne), nominowana w roku 2020 do nagrody Nike. Jej kolejną książkę „Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat” opublikowało w listopadzie 2024 roku wydawnictwo Marginesy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.