czw., 18.05.2023

wstęp bezpłatny

Rytualne, transowe praktyki religii tradycyjnej Wietnamu a Kim Lee

Zapraszamy na wykład Ngô Văna Tưởnga:

„Lên Đồng – rytualne, transowe praktyki religii tradycyjnej Wietnamu a Kim Lee – wietnamskie medium na ziemi polskiej”.

Podczas spotkania poznamy krótką historię powstania społeczności wietnamskiej w Warszawie na przykładzie Kim Lee i osobistym autora.

Następnie przyjrzymy się tradycyjnym, transowym wietnamskim seansom modlitewnym lên đồng. Porównamy je z występami Kim Lee na scenach stolicy.

Ngô Văna Tưởng – przyjechał do Polski w 1983 roku jako stypendysta. W 1990 roku na Politechnice Szczecińskiej ukończył budownictwo okrętowe z tytułem magistra inżyniera mechanika. Po studiach pozostał w Polsce.

W latach 2008-2009 przewodził pierwszym protestom Wietnamczyków przeciwko właścicielom hal handlowych w Wólce Kosowskiej. Skarga protestujących na zakaz demonstracji trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, a potem do samego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dzięki czemu Wietnamczycy przyczynili się do zmiany polskiego prawa o zgromadzeniach publicznych.

Był redaktorem opozycyjnego wobec władzy wietnamskiej miesięcznika „Đàn Chim Việt”, wychodzącego w Warszawie. Działa w różnych organizacjach pozarządowych na rzecz imigrantów i integracji. Uczestniczył w konferencjach, które doprowadziły do przyjęcia dwóch rządowych ustaw dotyczących cudzoziemców. Brał udział w licznych projektach społecznych, kulturalnych i artystycznych, w tym w nagrodzonym Wdechą 2006 projekcie „Podróż do Azji”.

Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.

„Otwarta historia. W stronę muzeów wielonarracyjnych” to projekt wsparty finansowo przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach Funduszu Instytucji Kultury, towarzyszący wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”, realizowanej w Muzeum Woli od lutego do lipca 2023 roku.