Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

niedz., 16.10.2022
12:00–14:00

Spacer
Muzeum Woli
wstęp bezpłatny

Spacer badający ezoteryczne wątki miasta | „Białoszewski nieosobny”

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas spacerów poznamy Warszawę oczami artystów z kręgu Mirona Białoszewskiego.

Najbliższy niedzielny spacer będzie poświęcony wybranym wątkom ezoterycznym w twórczości Mirona Białoszewskiego. Wróżenie z kart, seanse spirytystyczne, dermooptyka, wychodzenie z ciała to niektóre doświadczenia pojawiające się na kartach jego poezji i prozy.

Nasz przewodnik po tajemniczej ezoterycznej stolicy – Igor Piotrowski – spróbuje odczytać je w kontekście powojennych dziejów tych praktyk w przestrzeni Warszawy. Ważną postacią, zarówno w biografii artystycznej poety, jak i w dziejach powojennej ezoteryki polskiej, był Lech Emfazy Stefański, którego życie i działalność również patronuje spacerowi. Kolejną jego bohaterką będzie także Jadwiga Stańczakowa, przyjaciółka Białoszewskiego, zaangażowana w eksperymenty psychotroniczne. Dzięki tym wątkom „piewca Marszałkowskiej” wróci do Śródmieścia.

Teatr na Tarczyńskiej. Spektakl Homunculus Lecha Emfazego Stefańskiego, autorstwo nieznane, 1955–1956, Instytut Teatralny

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Igor Piotrowski – adiunkt w Zakładzie Historii Kultury, współzałożyciel i od 2017 roku kierownik Pracowni Studiów Miejskich w Instytucie Kultury Polskiej. Zajmuje się historią kultury polskiej, przestrzenią Warszawy i kulturowymi kontekstami kartografii. Autor książek: Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii… (2007), Pieśń i moc. Obieg pieśni codziennych Franciszka Karpińskiego w kulturze polskiej XIX i XX wieku (2012). Współredaktor tomów zbiorowych, m.in. serii „Topo-Grafie”.

Udział w spacerze na podstawie pobranego wcześniej bezpłatnego biletu. Bilety dostępne w kasie biletowej i online.

Start: spacer rozpocznie się przy wejściu do Ogrodu Saskiego od skrzyżowania Marszałkowskiej i Królewskiej

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.


Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.