Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

niedz., 19.11.2023
12:00–13:30

Spacer
Muzeum Woli
5 zł

Spacer po cmentarzu żydowskim ścieżką Mirona Białoszewskiego z Jagną Koftą

Zestaw 3 pionowych zdjęć. Po lewej las i leżące płyty nagrobne, na środku pośród zieleni Jagna Kofta, po prawej żydowskie nagrobki w otoczeniu zieleni i drzew.

Wyruszymy na spacer po cmentarzu żydowskim. Pójdziemy ścieżką Mirona Białoszewskiego i Ludwika Heringa, którą Miron opisał w utworze „Kirkut”. Będziemy wspólnie czytać fragmenty tekstu i poznawać historię cmentarza.

Opisany przez Białoszewskiego w latach 70. XX wieku cmentarz tonie w morzu zieleni, jest pełen zaułków i zagadek, a także miejsc zniszczonych i niedostępnych. Czy po pół wieku znajdziemy się na tej samej nekropoli?

Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka. Prowadzi projekty, warsztaty i spacery związane z żydowską Warszawą dla uczniów i dorosłych. Współpracuje z wieloma instytucjami zajmującymi się tematyką żydowską. Wśród nich są: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Dom Spotkań z Historią, Żydowski Instytut Historyczny, Fundacja Taubego, JCC, Fundacja Shalom oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska. Jest autorką wielu tematycznych spacerów varsavianistycznych oraz aplikacji Warszawa jest moja – spacery śladami Janusza Korczaka.

Spacer rozpoczyna się przy wejściu na cmentarz żydowski, ul. Okopowa 48/50.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.