niedz., 11.09.2022
12:00–14:00
Spacer
Muzeum Woli
wstęp bezpłatny
Kohelet z ulicy Karolkowej. Spacer śladami Ludwika Heringa | „Białoszewski nieosobny”
Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas spacerów poznamy Warszawę oczami artystów z kręgu Mirona Białoszewskiego.
Spacer poświęcony jest warszawskim miejscom obecności Ludwika Heringa, które w większości położone są na Woli. Trasa biegnie od obszaru Powązek i dawnego Parysowa, na południe poprzez m.in. ulicę Karolkową i okolice dawnego Kercelaka, wzdłuż specyficznego obszaru pogranicznego między dawnym miastem a jego cmentarnymi i przemysłowymi przedmieściami. W przeważającej mierze miejsca te są również w tej chwili powidokami i były już takimi, gdy bohater pozostawił o nich swoje powojenne świadectwa. Tym samym spacer jest opowieścią o nieistniejącym i słabo zachowanym w przekazach świecie rubieży z jego specyfiką i folklorem.
Ludwik Hering
Urodził się w 1908 roku w Warszawie w rodzinie kalwińskiej. Przed wojną uczył się malarstwa w pracowni Józefa Czapskiego. Mirona poznał przypadkowo na warszawskiej ulicy w 1940 roku. Inicjator oderwania się od Teatru na Tarczyńskiej i stworzenia „osobnej” sceny.
Na postawę twórczą Heringa wpływ mogło mieć wojenne doświadczenie kruchości dzieł sztuki-obiektów. W pożarze spłonęły wszystkie jego obrazy i Józefa Czapskiego, który powierzył mu swoje prace pod opiekę w 1939 roku, gdy wyjeżdżał na front. Przyjaźń obu malarzy przetrwała wojnę.
Hering popełnił samobójstwo w 1984 roku.
Informacje praktyczne:
Udział w spacerze na podstawie pobranego wcześniej bezpłatnego biletu. Bilety dostępne w kasie biletowej i online od 28 sierpnia.
Start: róg Burakowskiej i Powązkowskiej
Prowadzenie: Igor Piotrowski – adiunkt w Zakładzie Historii Kultury, współzałożyciel i od 2017 roku kierownik Pracowni Studiów Miejskich w Instytucie Kultury Polskiej. Zajmuje się historią kultury polskiej, przestrzenią Warszawy i kulturowymi kontekstami kartografii.
Autor książek: Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii… (2007), Pieśń i moc. Obieg pieśni codziennych Franciszka Karpińskiego w kulturze polskiej XIX i XX wieku (2012). Współredaktor tomów zbiorowych, m.in. serii „Topo-Grafie”.
Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.
Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.
Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.