sob., 28.10.2023

Spacer

Spacery po Woli: Śladami batalionu Chrobry II

Zestaw 3 pionowych zdjęć. Po lewej zdjęcie drzew, na środku pałacyk Muzeum Woli, piętrowy, kolumny przy wejściu, nad balkon, po prawej szklane biurowce.

Spacer rozpocznie się przed Muzeum Woli. Przejdą Państwo szlakiem placówek Batalionu Chrobry II wzdłuż ulicy Towarowej do Prostej. Zatrzymamy się w miejscach szczególnie ważnych, poznając historię batalionu. Dotrzemy w rejon Domu Kolejarza i dawnego Dworca Pocztowego, a następnie skierujemy się na Twardą, gdzie spacer zakończy się na skwerze Batalionu Chrobry II. „Jednostka ta, nie mająca rodowodu konspiracyjnego, powstała w wieczornych godzinach pierwszego sierpnia 1944 roku. Mimo to potrafiła tak zjednoczyć ludzi różnych orientacji politycznych i wojskowych, że pozycje zdobyte i bronione przez nią w czasie trwania powstania zyskały miano „twardego frontu” – pisała Lidia Świerczek, komisarz wystawy w Muzeum Woli z 2009 roku. Podczas spaceru wysłuchamy wspomnień walczących oraz zaprezentowane zostaną różnorodne pamiątki ze zbiorów Muzeum Woli.

Agnieszka Kwiatkowska – przewodniczka po Warszawie, instruktorka harcerska, wychowana na Woli, prowadzi Szczep harcerski na Muranowie, organizuje gry miejskie i spacery tematyczne.

Prowadzenie: Agnieszka Kwiatkowska

Miejsce spotkania: przed Muzeum Woli