Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 23.01.2020
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Woli
Wstęp wolny

Spotkanie wokół książki i wystawy „Modernizm żydowski. Henryk Streng/Marek Włodarski a historia sztuki”

Zapraszamy na spotkanie dyskusyjne wokół książki dr Piotra Słodkowskiego: „Modernizm żydowski. Henryk Streng/Marek Włodarski a historia sztuki”.

Dyskusję z udziałem dr Mariki Kuźmicz, Zofii Rojek i dr Piotra Słodkowskiego poprowadzi Konrad Schiller.

Podczas panelu zastanowimy się nad tym, jak wystawy zmieniają zastane narracje historyczno-artystyczne. Punktem wyjścia do dyskusji jest dla nas fakt, że wiele artystek i artystów, pomimo obecności w „kanonach” historii sztuki, prowadzi na nowe ścieżki badawcze i skłania do pytania o nowe strategie wystawiennicze.

Jedną z takich postaci jest Henryk Streng/Marek Włodarski – modernista, bardzo jednostronnie przedstawiany w tradycyjnych ujęciach akademickich. Jak poprzez medium wystawy można pomóc w pokazaniu różnych wymiarów jego życia i twórczości? Jak pokazywać materiały takie jak, dokumenty, notatki, czy też pokreślone szkice i projekty, które stanowią ślad pewnego procesu twórczego a nie mieszczą się w obiegowe pojęcie sztuki nowoczesnej?

Odniesiemy się do roli muzeum w szczególności muzeum lokalnego/miejskiego (Muzeum Warszawy/Muzeum Woli), w którego kręgu zainteresowania są często marginalizowane, zapomniane lub też niekanoniczne artefakty, postaci i wydarzenia. Zastanowimy się nad tym, jak pracować z taką materią i jak ją ożywiać? Jak wychodząc poza ustalone ramy działalności muzeum, jednocześnie poszerzać obszar poznawczy odbiorcy?

Gdzie: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12, sala wystawowa na parterze.

Spotkanie we współpracy z wydziałem Zarządzanie Kulturą Wizualną ASP w Warszawie.

Panel realizowany w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Sztuki dla Piotra Słodkowskiego za rok 2019.

 

Udział wezmą:

Dr Marika Kuźmicz: absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (2014). Założycielka Fundacji Arton, organizacji non-profit zajmującej się badaniem sztuki polskiej lat 70. Autorka i redaktorka publikacji o sztuce tego okresu (m.in. monografii Warsztat Formy Filmowej, 2017, wspólnie z Ł. Rondudą). Obecnie pracuje nad publikacją poświęconą historii polskiej sztuki performance, monografią Ludmiły Popiel i Jerzego Fedorowicza, monografią Zdzisława Jurkiewicza oraz monografią Edwarda Hartwiga. Kuratorka licznych wystaw oraz pokazów filmowych poświęconych polskiej awangardzie m.in. Arton Review (2017, Whitechapel Gallery, Londyn). Główna koordynatorka i pomysłodawczyni międzynarodowego projektu Forgotten Heritage – European Avant-Garde Art Online, realizowanego przez Fundację Arton w ramach programu Kreatywna Europa z instytucjami partnerskimi z Belgii, Chorwacji i Estonii. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Collegium Civitas.

Dr Piotr Słodkowski: historyk sztuki. Absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Artes Liberales. Pracuje w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej. Współtwórca projektu (wraz z Martą Genderą) i redaktor książki Przestrzeń społeczna. Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej (2014) oraz współredaktor (wraz z Agatą Pietrasik) Czasu debat. Antologii polskiej krytyki artystycznej z lat 1945–1954 (T. 1–3, 2016). Sekretarz rocznika WZKW “Miejsce”. Zajmuje się polską sztuką nowoczesną, szczególnie malarstwem po 1945 roku. Publikował w “Artium Questiones”, “Ikonothece”, “Tekstach Drugich”.

Zofia Rojek: Historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Adiunkt w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy, gdzie opiekuje się kolekcją malarstwa.

Moderacja:

Konrad Schiller: historyk sztuki, kierownik Muzeum Woli.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.