Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

sob., 06.03.2021
17:00

Wykład

Wstęp bezpłatny

Traumy transformacji. Społeczeństwo i wizualność | ONLINE

Grafika. Na jsanym tle po prawej kolaż zrobiony ze zdjęć budynków. Nad nim tekst Przemiany. Obok tekst: Krajobraz Woli po 1989 roku.

Spotkanie odbędzie się on-line – zapraszamy do śledzenia transmisji na Facebooku Muzeum Woli

LINK do wydarzenia na Fb

Rok 1989 to dla Polski symboliczny moment transformacji: zmianie ulega ustrój i gospodarka. Transformacja odbywała się jednak w dłuższym procesie, a jej konsekwencje wpłynęły w znaczący sposób na niemal wszystkie aspekty życia i funkcjonowania społeczeństwa.

Jak przemiany geopolityczne i społeczne wpisują się w tkankę urbanistyczną miasta? Co możemy powiedzieć o sytuacji społeczeństwa i stanie kultury na podstawie architektury i estetyki dzielnicy? Odpowiedzi między innymi na te pytania będziemy szukać podczas rozmowy z udziałem dr Magdy Szcześniak (IKP UW) i prof. Andrzeja Ledera (IFiS PAN).

Prowadzący: Magdalena Staroszczyk i Konrad Schiller

Dr Magda Szcześniak – kulturoznawczyni, adiunktka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka książki „Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji” oraz współautorka dwutomowej publikacji „Kultura wizualna w Polsce”. Obecnie pracuje nad książką o politykach reprezentowania mobilności społecznej w socjalistycznej Polsce. Stypendystka Fundacji Fulbrighta, Narodowego Centrum Nauki, MNiSW, laureatka Nagrody Naukowej Polityki w dziedzinie nauk humanistycznych. Redaktorka pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”.

Prof. Andrzej Leder – filozof kultury, psychoterapeuta. Profesor Polskiej Akademii Nauk, absolwent Akademii Medycznej i Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowca w Instytucie Filozofii UW. Kieruje Zespołem Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2015 roku ukazała się jego głośna książka Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej, nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.