niedz., 21.05.2023

wstęp wolny

Waliców 14,זכור Pamięć, Memory – Performance Ewy Trafnej przed budynkiem Waliców 14

„Bunt przeciwko agresji i zagładzie chociażby beznadziejny w wymiarze fizycznym, ma ogromną siłę moralną i duchową”.

Performance poświęcony jest pamięci powstania w Getcie Warszawskim. Kluczowym jego elementem jest talerz z kawałkiem chałki jako metafora życia w normalnych warunkach.

Artystka, Ewa Trafna, przygotowała 80 przedwojennych talerzy. Przez lata zgromadziła talerze z jej prywatnej kolekcji i od mieszkańców Warszawy. Część z nich pochodzi z warszawskich wytwórni.

Podczas spotkania będzie można obejrzeć talerze, odłożyć lub zabrać ze sobą. Pozostawione talerze (ich ilość będzie uzupełniona do 100) zostaną umieszczone w skrzyni i przechowane do 2043 roku, aby za 20 lat, w 100. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim, powtórzyć wydarzenie w tym samym miejscu.

Gdzie: przestrzeń nieistniejącego podwórka przed fragmentem domu Waliców 14.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Później, tego samego dnia, o godzinie 15:00 odbędzie się pokaz filmów i spotkanie z artystką w Muzeum Woli (ul. Srebrna 12).

Pokazane zostaną krótkie filmy o mieszkańcach domu Waliców 14: „Lista Waliców”, „Lista Lokatorów II”, „Nieustające nie wakacje”. Ewa Trafna, portretując zachowaną ruinę, przywraca utraconą egzystencję ludziom i zdarzeniom w tym wyjątkowym miejscu. Ulotność pamięci i opuszczenie, które są głównymi motywami jej prac, stanowią punkt wyjściowy do pokazania humanistycznego wymiaru historii i paradoksalnej siły ludzkiego losu.

Udział w pokazie filmowym i spotkaniu w Muzeum Woli jest bezpłatny na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli. POBIERZ BILET

Ewa Trafna – artystka wizualna, która od lat w swojej twórczości porusza temat i wątki związane z budynkiem i adresem Waliców 14. Autorka projektów „WALICÓW 14”, które realizuje od 2018 roku, a także wystaw indywidualnych, m.in.  „Wokół Beer-Szewy”, „Ślady na piasku”, „Tych Synagog już nie ma”, „Ludobójstwo XX wieku”, „Powstanie w getcie warszawskim”, „Powstanie Warszawskie”. Twórczyni performance: „Międzyświaty”, „Ślady” – Festiwal Warszawa Singera, „Przeciwko przemocy”, „Qad ad rem? Przeciwko terroryzmowi”, „Ślady na piasku”, „Cisza”, „Cisza, ślady” (Muzeum Stutthof). Stypendystka: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego(2020), Miasta Stołecznego Warszawy (2018), Ministerstwa Kultury i Sztuki (1991 ,996), Fundacji Ein-Hod (Izrael, 1991), Cranach Fundation (Niemcy – 1994, 1995). W 2001 roku projektantka i realizatorka pomników w Jedwabnem.

Zdjęcie: Magda Staroszczyk