czw., 29.05.2025
18:00–20:00
Wykład
Muzeum Woli
10 zł.
Warszawa 1905 – Miasto zmiany. Wykład Pawła Weszpińskiego
Metropolia początku nowego milenium
Poznaj Warszawę początku z XX wieku, miasta w którym zmiana była codziennością.
Na początku XX wieku Warszawa rozwijała się dynamicznie, modernizowano infrastrukturę, budowano elektrownię Powiśle, rozwijano sieć wodociągową, gazową i telefoniczną. Jednocześnie borykała się z kryzysem mieszkaniowym. Stolica była miastem fortecznym, co ograniczało jej rozwój przestrzenny. Powstawały wtedy osiedla robotnicze (Kolonia Wawelberga 1898-1900) kamienice czynszowe i chaotyczna zabudowa na przedmieściach (na Woli), ale cały czas brakowało przestrzeni do godnego życia dla nowych obywateli. Wtedy także zaczęto budowę m.in. Mostu Poniatowskiego, Parku Skaryszewskiego, Filharmonii Narodowej, zakończono budowę Hotelu Bristol. Mimo postępu, albo właśnie przez postęp było miejscem silnych nierówności społecznych. Stało się także sceną rewolucji 1905 roku.
Sięgając do map, planów kartograficznych poznamy jak wyglądała i jak zmieniała się Warszawa na początku XX wieku, w czasie rewolucji i po jej zakończeniu.
Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie czasowej w Muzeum Woli: 1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie.
Praktyczne informacje
Bilety dostępne w muzealnej kasie i online na 2 tygodnie przed wydarzeniem.
Maksymalna liczba uczestników: 40 osób
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu.
_______
Dr. Paweł Weszpiński – geograf i kartograf, absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN oraz eksperckiego Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Autor publikacji, wykładów i wystaw o dawnej kartografii Warszawy oraz map do dziejów miasta. Pozanaukowo – harcmistrz.
Kurator Gabinetu Planów i Map Warszawy w Muzeum Warszawy. Autor serii “Plany Warszawy”.