sob., 28.02.2026
15:00–18:00
Warsztaty
Muzeum Woli
10 zł
Warsztaty komiksowe inspirowane wystawą „Starsze miasto”

Jak pokazać osoby starsze w komiksie? Jak opowiadać o przemijaniu i odchodzeniu? Czy osobiste wspomnienia mogą stać się motywem przewodnim opowieści o uniwersalnym przesłaniu, dotyczącym nas wszystkich?
Podczas spotkania zastanowimy się, jak snuć opowieść o starości z szacunkiem, zrozumieniem i empatią. Poprzez zaproponowane ćwiczenia osoby uczestniczące nauczą się, jak budować nastrój takiej historii, na co zwracać uwagę oraz jakich technik storytellingu używać, aby narracja wywoływała emocje i zachęcała do refleksji. Warsztaty poprzedzi krótki wykład o komiksach poruszających temat starzenia się.
Spotkanie dedykowane jest wszystkim osobom, które są zainteresowane rozwijaniem swojego warsztatu twórczego lub chcą zacząć przygodę z ilustrowaniem i tworzeniem komiksów. Wcześniejsze doświadczenie nie jest potrzebne. Przyjdź z pozytywnym nastawieniem i chęcią do działania!
Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały plastyczne oraz włączającą, przyjazną atmosferę. Jeśli masz własne materiały, takie jak zdjęcia, spisane wspomnienia czy szkice, których chcesz użyć w swojej pracy – weź je ze sobą. Zapisz się koniecznie, bo to będzie wyjątkowy, artystyczny, wspólny czas!
Edyta Kranc – ilustratorka, autorka komiksów zaangażowanych (m.in. „Serce matki”, „Zebranie obowiązkowe”). Absolwentka warszawskiej ASP i Studium Pedagogicznego na tej uczelni. W swojej twórczości skupia się na problemach społecznych, trudnych relacjach oraz – co kluczowe dla tych warsztatów – temacie starości i utraty wspomnień. Od ponad 10 lat prowadzi zajęcia artystyczne, kładąc nacisk na wyrażanie siebie poprzez sztukę i podkreślanie ważnych społecznie idei.
Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
