sob., 09.07.2022

wstęp bezpłatny

Wieczór opowieści: Anna Sobolewska i „Filmikowanie” | „Białoszewski nieosobny”

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas Wieczorów opowieści poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.

Anna Sobolewska, wraz z mężem Tadeuszem Sobolewskim oraz matką, niewidomą poetką Jadwigą Stańczakową, należała do grona przyjaciół Mirona od początku lat 70. do śmierci poety. Brała udział w jego eksperymentach filmowych współtworzonych z Adą Buraczewską i Romanem Klewinem.

Podczas spotkania opowie o tym wciąż mało znanym aspekcie twórczości Białoszewskiego i podzieli się swoimi wspomnieniami. Początki „filmikowania” sięgają połowy lat 70. Inspiracją do tworzonych na wąskiej taśmie improwizowanych filmów były codzienne sytuacje, a także sny poety.

Anna Sobolewska – prof. dr hab., eseistka i historyk literatury. Od 1974 r. związana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wiceprezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego. Autorka m. in. książek: Mistyka dnia powszedniego. Poetyka doświadczeń wewnętrznych (1992), Maksymalnie udana egzystencja. Szkice o życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego (1997), Cela. Odpowiedź na zespół Downa (2002, książka nominowana do nagrody literackiej „Nike”). Bierze aktywny udział w pracach Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz – od czasu urodzenia córki Cecylii z zespołem Downa – w pracach krajowych i zagranicznych stowarzyszeń rodziców dzieci z niepełnosprawnością umysłową.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Karpowicz (Fundacja im. Mirona Białoszewskiego).

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.