sob., 02.07.2022

wstęp bezpłatny

Wieczór opowieści: Henk Proeme i Le. So. | „Białoszewski nieosobny”

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas Wieczorów opowieści poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.

Henk Proeme w utworach Białoszewskiego występuje jako Misio Holender lub Misiek z Holandii. Od 1963 roku przyjaciel Leszka Solińskiego.

Podczas spotkania w Muzeum Woli opowie o mieszkaniu Mirona przy placu Dąbrowskiego, w którym często bywał, Teatrze Osobnym, a przede wszystkim o prezentowanych na wystawie pracach malarskich swojego męża – Leszka Solińśkiego, znanego z prozy i wierszy Białoszewskiego jako Le. albo Le. So.

Henk Proeme – holenderski slawista, w latach 1965–1995 pracował na Uniwersytecie w Lejdzie. Od 1960 roku kilkakrotnie był na stypendiach naukowych w Polsce. Jeden z bohaterów literackich utworów Mirona Białoszewskiego, spadkobierca – odziedziczonych po Solińskim – praw do jego twórczości.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Karpowicz (Fundacja im. Mirona Białoszewskiego).

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.