Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

sob., 02.07.2022
17:00–19:00

Spotkanie
Muzeum Woli
wstęp bezpłatny

Wieczór opowieści: Henk Proeme i Le. So. | „Białoszewski nieosobny”

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas Wieczorów opowieści poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.

Henk Proeme w utworach Białoszewskiego występuje jako Misio Holender lub Misiek z Holandii. Od 1963 roku przyjaciel Leszka Solińskiego.

Podczas spotkania w Muzeum Woli opowie o mieszkaniu Mirona przy placu Dąbrowskiego, w którym często bywał, Teatrze Osobnym, a przede wszystkim o prezentowanych na wystawie pracach malarskich swojego męża – Leszka Solińśkiego, znanego z prozy i wierszy Białoszewskiego jako Le. albo Le. So.

Henk Proeme – holenderski slawista, w latach 1965–1995 pracował na Uniwersytecie w Lejdzie. Od 1960 roku kilkakrotnie był na stypendiach naukowych w Polsce. Jeden z bohaterów literackich utworów Mirona Białoszewskiego, spadkobierca – odziedziczonych po Solińskim – praw do jego twórczości.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Karpowicz (Fundacja im. Mirona Białoszewskiego).

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.


Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.