sob., 03.12.2022

wstęp bezpłatny

Wieczór opowieści: Lech Emfazy Stefański

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas Wieczorów opowieści poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.

Bohaterem ostatniego spotkania z cyklu już 3.12 stanie się Lech Emfazy Stefański – jeden z bohaterów wystawy „Białoszewski nieosobny”.

Projekt plakatu do spektaklu wystawianego podczas Mironaliów, Lech Emfazy Stefański, 1999, papier, kolaż, zbiory prywatne

Inicjator powstania Teatru na Tarczyńskiej i jeden z trzech, obok Mirona Białoszewskiego i Bogusława Choińskiego, jego głównych autorów. Twórca spektakli „Homunculus” czy „Narodziny Afrodyty”, scenograf, a także aktor grający we własnych sztukach oraz sztukach Choińskiego i Białoszewskiego (np. w słynnych „Wyprawach krzyżowych”). Jednak jego późniejsza działalność – choć stale związany był z teatrem jako dyplomowany reżyser – koncentrowała się wokół zagadnień, które najlepiej jest objąć tytułem jednej z jego książek, od magii do psychotroniki. Był miłośnikiem zjawisk paranormalnych i ezoteryki, radiestetą, hipnotyzerem, eksperymentatorem (prowadził m.in. badania nad widzeniem skórnym), autorem kursów doskonalenia umysłu, znawcą dziejów i religii Słowian, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego, Stowarzyszenia Radiestetów w Warszawie, a także związku wyznaniowego pod nazwą Rodzimy Kościół Polski.

Podczas spotkania postaramy się przybliżyć postać Lecha Emfazego Stefańskiego jako człowieka
o bardzo szerokich zainteresowaniach, ogromnej wiedzy i wreszcie o niezwykłej osobowości
i imieniu (Emfazy).

Lalki projektu Lecha Emfazego Stefańskiego, widok wystawy, fot. Marcin Sieczka

Pomogą nam w tym ludzie, którzy postanowili nakręcić film dokumentalny
o naszym bohaterze. Do filmowego zespołu należą: Zbigniew Łagosz, Dariusz Misiuna, Jan Przyłuski, Olga Drenda, Łukasz Orbitowski oraz Tomasz Stawiszyński.

Dariusz Misiuna (1972), socjolog kultury i religii, historyk idei, badacz myśli transgresyjnych, animator działań artystycznych. Ukończył Wydział Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkołę Nauk Społecznych w Polskiej Akademii Nauk. W latach 1995-2015 pracował w redakcji magazynu „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury”. Pisał też pionierskie artykuły na temat okultyzmu, praktyk dotyczących modyfikacji ciała oraz kultury psychodelicznej na łamach takich pism jak  „Wegetariański Świat”, „Plastik”, „Wiedza Tajemna”, „Zine” i „Playboy”. Pod koniec lat 90. XX wieku zaczął prowadzić stronę internetową Okultura, jedną z pierwszych poświęconych zachodniej ezoteryce. W 2001 roku założył wydawnictwo Okultura, które do tej pory wydało około stu publikacji z dziedziny bardzo szeroko pojmowanego styku kontrkultury i okultyzmu. Przełożył kilkadziesiąt dzieł takich twórców jak Aleister Crowley, Israel Regardie, Robert Anton Wilson, Timothy Leary, Terence McKenna, Douglas Rushkoff czy Alan Watts. W latach 2002-2004 współprowadził Festiwal Filmów Eksperymentalnych i Magicznych w Toruniu. Twórca magazynu psycho-aktywnego „Trans/wizje”, a w latach 2011-2015 festiwalu organizowanego pod tą samą nazwą w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Od 2012 roku redaktor naczelny magazynu „Hermaion” poświęconego badaniom naukowym zachodniej tradycji ezoterycznej.

Zbigniew Łagosz (1976), religioznawca, autor prac dotyczących ezoteryzmu, biograf Czesława Czyńskiego. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, tytuł doktora otrzymał w 2011 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie rozprawy Wpływ Aleistera Crowleya na środowisko magiczne w Polsce XX wieku. Autor monografii poświęconych osobie Czesława Czyńskiego i ponad 80 artykułów traktujących w sposób naukowy o ezoteryce. Współtwórca i zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Hermaion”. Inicjator projektu tyczącego filmu dokumentalnego o osobie Lecha „Emfazego” Stefańskiego początkującego serię biograficzną Polscy ezoterycy.

Łukasz Orbitowski (1977), pisarz, autor powieści Kult, Inna dusza i wielu innych. Twórca programów telewizyjnych. Adherent zajęć na siłowni, słucha metalu, jako czarny coach próbuje bawić ludzi. W maju tego roku ukazała się jego nowa powieść Chodź ze mną. Laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

Prowadzi Agnieszka Czerniak – z wykształcenia teatrolog, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Swoją pracę magisterską poświęciła utworom dramatycznym Mirona Białoszewskiego. Dzięki zainteresowaniu Teatrem na Tarczyńskiej nawiązała kontakt z Lechem Emfazym Stefańskim. Spotkanie to zaowocowało przygotowaniem w 1996 roku w Galerii Studio w Warszawie wystawy poświęconej historii Teatru oraz kilkoma – opublikowanymi w miesięczniku „Dialog” – tekstami na ten temat, a także na temat stodolanego spektaklu Król Ubu. Dalsze konsekwencje to m.in. współpraca w latach 1997-2006 przy organizacji warszawskiego festiwalu „Mironalia” czy współpraca redakcyjna przy publikacji poświęconej twórczości Bogusława Choińskiego „Sztuki mieszane” (2018).

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Program wydarzeń towarzyszących powstał we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego.

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.