Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 29.10.2022
16:00–18:00

Spotkanie
Muzeum Woli
wstęp bezpłatny

Wieczór opowieści: Ludmiła Murawska. Wolność w łupinie orzecha | „Białoszewski nieosobny”

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas Wieczorów opowieści poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.

Kim była Ludmiła Murawska?

Ludmiła Murawska to kolejna kluczowa bohaterka wystawy „Białoszewski nieosobny”. Poznajemy ją jako scenografkę, kostiumografkę, aktorkę, ale również znaczącą postać w budowaniu Teatru na Tarczyńskiej i Teatru Osobnego.

Artystka urodziła się w 1935 roku w Warszawie. Na początku powstania wypędzono ją z rodziną do obozu na Zieleniaku, potem w Pruszkowie. Po zakończeniu wojny pozostawała pod opieką wuja, Ludwika Heringa, mieszkając wówczas na ulicy Karolkowej. Następnie malarka wyprowadziła się do Paryża, dzieląc swoje życie pomiędzy stolicę Francji a Warszawę, gdzie tworzyła w swojej pracowni na ul. Syreny na Woli.

Była blisko związana z Mironem Białoszewskim i środowiskiem obu teatrów, o czym świadczą zgromadzone na wystawie w Muzeum Woli materiały. Jednak nie tylko te wątki będą tematem sobotniego spotkania z cyklu Wieczór opowieści.

Przebieg Wieczoru opowieści

Podczas spotkania przybliżymy postać Ludmiły Murawskiej, zwracając uwagę na wyróżniające ją jako artystkę elementy, które nazwać można niekiedy nawet „ekscentrycznymi”. Odniesiemy się do jej życia prywatnego i twórczego, w szczególności do jej wyjątkowego malarstwa, które w pewien sposób zostało zapomniane.

Co sprawiało, że Ludmiła Murawska, jako aktorka, scenografka i malarka, intrygowała i emanowała swoistym magnetyzmem?

Poznając artystkę i jej twórczość inaczej spojrzymy również na działalność Teatru na Tarczyńskiej i Teatru Osobnego.

Pomoże nam w tym nasz gość, Bartłomiej Binder-Frycz, który zna artystkę od lat.

Po lewej: okładka książki „Wolność w łupinie orzecha”, materiały promocyjne; Po prawej: Teatr Osobny. Ludmiła Murawska jako Kleopatra, fot. Edward Hartwig, 1961, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Bartłomiej Binder-Frycz – ukończył filologię klasyczną i fotografię na Wydziale Dziennikarstwa. Obecnie pracuje jako grafik w dziedzinie druku i reklamy. Prywatnie przyjaciel Ludmiły Murawskiej, którą nazywa „ciocią i rodziną z wyboru”. Jest odpowiedzialny za plastyczne i redaktorskie opracowanie wspomnień malarki wydanych w formie książki „Wolność w łupinie orzecha” wokół której m.in. odbędzie się najbliższe spotkanie z cyklu „Wieczór opowieści”.

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Program wydarzeń towarzyszących powstał we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego.

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego


Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.