sob., 24.09.2022

wstęp bezpłatny

Wieczór opowieści: Małgorzata Komorowska i Teatr na Tarczyńskiej | „Białoszewski nieosobny”

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas Wieczorów opowieści poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.

Małgorzata Komorowska w latach 1955-1956 związana była z Teatrem na Tarczyńskiej. Zagrała rolę Afrodyty w spektaklu Lecha Emfazego Stefańskiego Narodziny Afrodyty. Miała wtedy 16 lat. Jej partnerami scenicznymi byli autor, Waldemar Andrzej Lach oraz Miron Białoszewski.

Przez cały okres prób i wystawiania spektaklu prowadziła dziennik. Dzięki niemu może dziś precyzyjnie odtworzyć zarówno fakty, jak i swoje ówczesne emocje i przemyślenia. Podczas spotkania opowie o tym, jak trafiła na Tarczyńską, a także o swoich kontaktach z Mironem Białoszewskim i z Lechem Emfazym Stefańskim. Wyjaśni też czym był dla niej udział w tworzeniu legendarnego teatru.

Małgorzata Komorowska – dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii teatru, muzyk i polonistka, badaczka dziejów polskiej kultury muzycznej, życia operowego i biografii artystów. Od 1965 krytyk muzyczny i publicystka specjalistycznych pism muzycznych i teatralnych (m.in. „Ruch Muzyczny”, „Teatr”, „Dialog”, „Wychowanie muzyczne w szkole”). W latach 1979-2009 wykładowca PWSM w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), od 2002 na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od 1985 związana z Instytutem Sztuki PAN, w latach 2003-2006 członek Rady Naukowej Instytutu. Autorka książek, m.in.: Szymanowski w teatrze (1992), Kronika teatrów muzycznych PRL (2003), Za kurtyną lat. Polskie teatry operowe i operetkowe 1918-1939 (2008), Uwikłana w historię. Opera w Teatrze Wielkim w Warszawie (2015), Marcella Sembrich-Kochańska. Artystka świata, współautor Juliusz Multarzyński (2016).

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Czerniak – z wykształcenia teatrolog, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Swoją pracę magisterską poświęciła utworom dramatycznym Mirona Białoszewskiego. Dzięki zainteresowaniu Teatrem na Tarczyńskiej nawiązała kontakt z Lechem Emfazym Stefańskim. Spotkanie to zaowocowało przygotowaniem w 1996 roku w Galerii Studio w Warszawie wystawy poświęconej historii Teatru oraz kilkoma – opublikowanymi w miesięczniku „Dialog” – tekstami na ten temat, a także na temat stodolanego spektaklu Król Ubu. Dalsze konsekwencje to m.in. współpraca w latach 1997-2006 przy organizacji warszawskiego festiwalu „Mironalia” czy współpraca redakcyjna przy publikacji poświęconej twórczości Bogusława Choińskiego „Sztuki mieszane” (2018).

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Program wydarzeń towarzyszących powstał we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego.

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.