czw., 06.10.2022

Spacer

Wolska włóczęga: Rycerskie Odolany

Zestaw 3 pionowych zdjęć. Po lewej zdjęcie drzew, na środku pałacyk Muzeum Woli, piętrowy, kolumny przy wejściu, nad balkon, po prawej szklane biurowce.

Między 1418 a 1431 rokiem dobra odolańskie, podzielone na dwie części, zmieniły właścicieli trzy razy. W 1944 roku spłonęły akta kapituły warszawskiej i niewiele więcej się już dowiemy. Wiadomo jednak, że od połowy XIX wieku wieś rycerza Odolana powoli ustępuje pola kolei i ostatecznie znika w drugiej połowie XIX wieku.

Spacer po Odolanach będzie okazją do przyjrzenia się najstarszej historii fragmentu nowoczesnej dzielnicy. Patrząc na te tereny dzisiaj dostrzega się już tylko nowe osiedla. Zniknęła najstarsza elektrownia Woli, zabudowania fabryk przed i powojennych. Mimo wszystko zapuszczając żurawia na drugą stronę ul. Wolskiej widzimy miejsca, w których rozgrywały się wojenne dzieje Woli, jej bohaterska przeszłość.

Spacer przeznaczony jest dla niewtajemniczonych w fascynującą historię Odolan i bliskiej okolicy.

Informacja praktyczne:

Bilety do kupienia w kasie biletowej lub online.

Miejsce zbiórki: na rogu ul. Kasprzaka i ulicy Gizów (Wyższa Szkoła Rehabilitacji z 1926 r.)

Spacer poprowadzi Maciej Sotomski z PTTK – prawdziwy pasjonat miejskich spacerów, warszawiak od 7. pokoleń. Po pasji pojawiły się kursy, certyfikaty i uprawnienia. Mówią o nim „Warszawski Łazik”, bo uwielbia łazić to tu, to tam i odkrywać nowe miejsca, historie, fakty.

Oprowadzanie po zabytkach i atrakcjach Warszawy to ważna część jego życia, dlatego nieustannie się rozwija i zdobywa nowe uprawnienia.

Opowiadane historie lubi okraszać dobrym humorem i nietuzinkowymi ciekawostkami. Poza przewodnictwem jest miłośnikiem historii, czytania książek i propagatorem krwiodawstwa.