czw., 11.04.2024

Korczakianum
udział bezpłatny

Zorganizowane społeczeństwo – o pewnym Domu z ulicy Krochmalnej

Przy Jaktorowskiej 6 znajduje się wolski ostaniec, w którym niegdyś, pod adresem: Krochmalna 92, działał żydowski Dom Sierot.

To szczególne „miejsce pamięci”. Ważne dla historii lokalnej – bo współtworzyli ją ta instytucja i ludzie, z nią związani, zwykli i niezwykli.  Ale doświadczenie z przeszłości może być też nadal żywe, uniwersalne, bo inspirujące przy szukaniu rozwiązań dzisiejszych dylematów – jak budować wspólnotę, respektującą podmiotowość jej członków, jak praktykować na co dzień Korczakowskie „prawo dziecka [człowieka] do szacunku”.

Marta Ciesielska – kustoszka w Korczakianum, pracowni Muzeum Warszawy; od lat zaangażowana w prace czy projekty dotyczące biografii i spuścizny życiowej Henryka Goldszmita/Janusza Korczaka oraz ich recepcji w Polsce i zagranicą – jako ekspertka, konsultantka, edytorka, autorka, popularyzatorka.

Miejsce: Korczakianum, ul. Jaktorowska 6

Wydarzenie jest częścią cyklu Opieka, samopomoc, opór. Wolskie społeczności. Dowiedz się więcej.

Zdjęcie: Stefania Wilczyńska z grupą wychowanków przed Domem Sierot, autorstwo nieznane, Wytwórnia: Leonar, 1926, Warszawa, z kolekcji Muzeum Warszawy