7 grudnia 2019 – 29 marca 2020
5 / 7 zł

Wola w Muzeum

Otwarciu Muzeum Woli towarzyszy wystawa „Wola w Muzeum”, który podkreśla różnorodność zbiorów i samej dzielnicy. Nie jest to klasyczna, chronologiczna prezentacja działalności instytucji. Kuratorzy skupili się na wybranych zagadnieniach, które ukształtowały tożsamość dzielnicy.

Kolekcja Muzeum Woli wydaje się osobliwa i zróżnicowana. Obok uznanych obiektów rzemiosła artystycznego znanych firm platerniczych znajduje się w niej wiele eksponatów związanych z pamięcią prywatną mieszkańców oraz potomków wolskich fabrykantów. Wiele eksponatów stanowi ilustrację codzienności dzielnicy. Wszystkie łączy jedna wspólna idea – zachowania materialnego dziedzictwa Woli.

Pokaz udowadnia, że równie istotnym nośnikiem pamięci, co butelka po piwie browaru Haberbusch i Schiele czy gong obiadowy rodziny Ulrichów, może być ręcznie wykonywana kronika osiedla nr 3 na ulicy Górczewskiej lub karton wypełniony odznakami przodownika pracy. Zespół Muzeum Woli chce, by obiekty będące już w kolekcji, oraz te, które dopiero do niej trafią, opowiadały o przeszłości dzielnicy, jej teraźniejszości i pozwoliły na zadawanie pytań o jej przyszłość.

Wystawa będzie czynna do 29 marca.

Fot. T. Klincewicz