czw., 23.03.2023

bezpłatny

16 par szpilek z Ameryki: transformacyjne aspiracje dragu w Polsce lat 90. | Wykład

Korzenie polskiego dragu sięgają czasów przedwojennych, niemniej to w latach dziewięćdziesiątych drag pojawił się w mass mediach i stał się przedmiotem kontrowersji.

W czasie spotkania zobaczymy, jak ówczesne drag queens uosabiały znaczenia związane z transformacją polityczno-gospodarczą, przede wszystkim westernizacją i neoliberalizacją polskiej kultury.

W garderobie Kim Lee, fot. @Pat Mic, 2021, Muzeum Warszawy

Na kilku reprezentatywnych przykładach z prasy i telewizji dowiemy się m.in.

• jak wpisywano drag w wyobrażoną geografię Europy, w podział na zacofany wschód i wymarzony zachód;
  • jak kampowy drag lat dziewięćdziesiątych stanowił ironiczny komentarz do polskiego raczkującego kapitalizmu;
  • jak wyglądały nie zawsze łatwe relacje między dragiem a wczesnym ruchem domagającym się akceptacji gejów i lesbijek.

Zastanowimy się również nad specyfiką polskiego drag. O ile w myśli zachodniej drag interpretuje się jako spektakl, w którym wyśmiewa się normy płci, w Polsce lat 90. drag był przede wszystkim okazją do wyrażenia klasowych konfliktów i aspiracji.

Dr Ludmiła Janion, mat. promocyjne

O prowadzącej:

Dr Ludmiła Janion jest kulturoznawczynią, adiunktką w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz członkinią Pracowni Gender/Sexuality. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół przemian kulturowo-społecznych lat 90., szczególnie kwestii związanych z płcią i seksualnością.

Więcej informacji o wystawie znajdziesz tutaj.