Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 30.09.2021
18:00–19:30


Muzeum Woli
Bezpłatny

Czwarta przyroda. Potencjał krajobrazu ruderalnego w mieście – rozmowa online

Podczas spotkania zwrócimy uwagę na to dlaczego należy uwzględniać czwartą przyrodę. Jak w zrównoważony i nowoczesny sposób wpisywać ją w miejskie plany? Jakie korzyści dla miasta płyną z chronienia zieleni ruderalnej?

We współczesnym krajobrazie miejskim, w szczególności na obszarach po przemysłowych i nieużytkowanych powstają coraz gęstsze przestrzenie zielone, które rozrastają się poza kontrolą człowieka. Jest to czwarta przyroda – zbiorowisko roślinne rozwijające się samodzielnie w miejscach opuszczonych, czy też zdegradowanych. To te obszary produkują dla nas znaczną część tlenu i wzbogacają ekosystemy miasta. 

Jak kształtować takie miejsca w sposób zrównoważony i korzystny? Nadal wiele zielonych nieużytków nie włącza się do obszarów chronionych i bardzo często postrzega się jako szpecące krajobraz miejski, niebezpieczne i groźne. W latach odbudowy Warszawy, aspekt czwartej przyrody był podejmowany i świadomie włączany w procesy kształtowania krajobrazu miejskiego i jego terenów zielonych. Aktualnie szereg takich obszarów ruderalnej zieleni zostaje zmienianych w parki miejskie, miejsca bioróżnorodnej aktywności. Dostrzega się ich potencjał i wartość w sytuacji rozrostu miast i zmian klimatycznych.

 

Goście:
Justyna Dziedziejko – architektka krajobrazu. Autorka projektów przestrzeni publicznych, w tym placu przed Dworcem Głównym we Wrocławiu oraz otoczenia Służewskiego Domu Kultury w Warszawie.

Magdalena Wnęk – architektka krajobrazu. Współautorka wielu projektów z zakresu przestrzeni publicznej, w tym obiektów zabytkowych m.in. Ogrodu Krasińskich w Warszawie, placówek oświaty, placów zabaw oraz osiedli mieszkaniowych.

Urszula Zajączkowska – poetka, botaniczka. W 2019 roku wydała książkę Patyki, badyle nagrodzoną Nagrodą Literacką Gdynia. Nominowana do Paszportów Polityki. Felietonistka magazynu „Dwutygodnik” i miesięcznika „Charaktery”.

Adam Przywara – historyk architektury, doktorant na Uniwersytecie Manchesteru. Jego praca doktorska dotyczy urbanizacji Warszawy po II Wojnie Światowej, widzianej przez pryzmat przemiany gruzów i ruin w materiały budowlane oraz materialność powojennego miasta.

Moderacja: Magdalena Staroszczyk i Konrad Schiller – zespół Muzeum Woli


Transmisja rozmowy na Facebooku Muzeum Woli


Rozmowa towarzyszy wystawie Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Zobacz cały program towarzyszący wystawie


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.