sob., 21.10.2023

Kino Syrena
wstęp wolny

Edukacja przeciwko zmianom klimatu – dyskusja Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

Edukacja klimatyczna jest dzisiaj równie istotnym wyzwaniem co sam kryzys klimatyczny. Potrzebujemy nie tylko przekonywania nieprzekonanych, ale też pogłębiania zrozumienia kryzysu klimatycznego wśród osób deklarujących chęć działania na rzecz klimatu.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie projekcja filmów przygotowanych przez studentki i studentów z wiodących europejskich uniwersytetów technicznych ENHANCE. W ramach szkoły letniej zrealizowanej latem 2023 roku na Politechnice Warszawskiej – bazując na osobistych doświadczeniach i studiowania w Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Ukrainie i Polsce – przygotowali oni swoje pomysły na przeciwdziałanie skali rozwoju kryzysu klimatycznego i adaptowanie przestrzeni do zmian klimatu.

Po krótkiej projekcji porozmawiamy o tym kogo, jak i czego uczyć o kryzysie klimatycznym z doświadczonymi ekspertkami i ekspertami podejmującymi zagadnienia klimatyczne w edukacji społecznej i akademickiej.

W dyskusji udział wezmą:

Wiktoria Jędroszkowiak – aktywistka klimatyczna i działaczka społeczna, współtwórczyni Inicjatywy Wschód, ruchu klimatycznego osób, które nie boją się konfrontować polityków i zarządy koncernów energetycznych z rzeczywistością. W 2018 r. była jedną z inicjatorek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Kampanie, którym przewodniczyła, opisywane były w regionalnych i międzynarodowych mediach, m.in. New York Times, Politico i Reuters. Pochodzi z Poznania, gdzie od najmłodszych lat działała w inicjatywach prouchodźczych i praworządnościowych. Współautorka jednej z prac pokazywanych na wystawie „Zimno już było”

dr Anna Rolewicz-Kalińska – wykładowczyni w Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, jedna z tutorek szkoły letniej ENHANCE. Od ponad 15 lat zajmuje się tematyką związaną z zagadnieniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, w tym w szczególności związanymi z gospodarką odpadami oraz gospodarką obiegu zamkniętego

Przedstawicielka lub przedstawiciel Urzędu m.st. Warszawy.

Dyskusję poprowadzi dr Artur Jerzy Filip, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jeden z tutorów szkoły letniej ENHANCE.

Miejsce: Kino Syrena Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

Udział na podstawie bezpłatnych biletów do pobrania na stronie.

Wydarzenie w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Zimno już było”.

Sprawdź program festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Organizator: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej