niedz., 17.03.2024

Spacer
5 zł

Klimat a ptaki – spacer ze Stanisławem Łubieńskim (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)

Wydaje się, że nawet największe niedowiarki zdają się już widzieć zmiany klimatu. Każdy kolejny rok bije rekordy temperatur, a pogoda staje się nieprzewidywalna. Szczególnie uderzające są błyskawicznie następujące zmiany w środowisku przyrodniczym. Obserwujemy wcześnie dojrzewające pąki, kwitnące kwiaty, czy wylatujące z zimowych ukryć motyle.

Wyraźnie zmieniają się też zwyczaje ptaków – widok zimowych żurawi zaledwie dekadę temu należał do rzadkości, przez całą zimę obserwujemy koczujące na polach stada gęsi i podśpiewujące w miejskich parkach rudziki.

Zapraszamy na wykład, który odbędzie się 14 marca (czwartek) – sprawdź szczegóły, i spacer podczas, którego opowiemy o tym jak zmiany klimatu wpływają na ptaki.

Miejsce zbiórki: przystanek autobusowy Park Moczydło 04

Stanisław Łubieński – pisarz, dziennikarz, z zamiłowania przyrodnik. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Dwutygodnikiem”. Autor reportażu historycznego Pirat stepowy, nagrodzonych Nike Czytelników esejów poświęconych ludziom i ptakom Dwanaście srok za ogon i Książki o śmieciach, w której przygląda się katastrofie ekologicznej i patologiom współczesnej cywilizacji. Prowadzi bloga Dzika Ochota i spacery. Prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to organizacja pozarządowa, która działa na rzecz przyrody, a w szczególności ptaków i ich siedlisk. Jej misją jest nie tylko ochrona ptaków i ich siedlisk, ale także walka z kryzysami związanymi z różnorodnością biologiczną i zmianami klimatycznymi.

Więcej o OTOP: otop.org.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Zimno już było”.

Na zdjęciu grafika przedstawiająca ptaki zagrożone wyginięciem ze względu na zmiany klimatu zaprojektowana przez Hekla Studio (Monika Proniewska, Paulina Ufnal) na wystawie „Zimno już było” w Muzeum Woli, fot. Tomasz Kaczor.