niedz., 22.05.2022
14:00–18:00
Warsztaty
Muzeum Woli
udział bezpłatny
Niech płynie Drna! – pieszy spływ i happening nad rzeką
Wystawa „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” w części historycznej opowiada o rzekach, które kiedyś meandrowały przez Warszawę. Część współczesna zadaje pytanie o przyszłość obszarów wodno-błotnych w Warszawie, pokazując działalność aktywistyczną Grupy Zakole, Cecylii Malik i Sióstr Rzek.
Wystawa potrwa do 29 maja!
Niech płynie Drna!
Zapraszamy na pieszy spływ dawnym korytem Drny oraz happening Cecylii Malik i Sióstr Rzek nad brzegiem jej ocalałego odcinka w Parku Fosa.
Drna – rzeka płynąca dawniej przez Wolę i Żoliborz – dziś istnieje w szczątkowej formie odkrytego kanału przy Cytadeli. Jednak rzeka wciąż żyje i wypływa na powierzchnię, również poza wyznaczonym korytem. Coraz częściej mówi się o możliwości jej odtworzenia na końcowym odcinku.
Dołączamy do tego głosu i idziemy nad Drnę, by ją odzyskać.
14:00 – Pieszy spływ Drną z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz, „Miasto Jest Nasze” oraz Siostrami Rzekami
Przejdziemy dawnym korytem, czyli ulicami Towarową i Okopową, i dalej przez Żoliborz do Parku Fosa. Wyruszamy z Muzeum Woli (zbiórka na placu przed Muzeum Woli).
Do przejścia będzie około 6,5 km pieszo wzdłuż płynącej pod ulicami Warszawy rzeki Drny. Prosimy o zabranie elementów stroju i rekwizytów nawiązujących do spływu kajakowego lub innych związanych z wodą.
Komandor spływu: Jan Mencwel
17:00 – Happening Cecylii Malik i Sióstr Rzek nad Drną
Cecylia Malik – malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka.
Ukończyła malarstwo na ASP w Krakowie. Absolwentka podyplomowych studiów kuratorskich na UJ w Krakowie. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodnej Masy Krytycznej”. Inicjatorka akcji społeczno-artystycznych takich jak „Matki Polki na wyrębie” przeciwko LEX Szyszko, „Warkocze Białki” w obronie rzeki Białki przed regulacją, „Siostry Rzeki” razem z Koalicją Ratujmy Rzeki przeciw budowie zapory w Siarzewie, „Chciwość Miasta” – w obronie modernistycznego hotelu Cracovia przed wyburzeniem. Za realizację akcji artystycznej „365 Drzew” otrzymała tytuł „Kulturystki roku 2010” nagrody Programu 3 Polskiego Radia. Indywidualne wystawy w Galerii Zderzak w 2009 i 2011, w 2013 wystawa retrospektywna w Galerii Bunkier Sztuki „Rezerwat Miasto”. W 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu i filmów dokumentalnych „6 Rzek”. Laureatka nagrody Katarzyny Kobro za rok 2018. Autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości bezdomnej pary z sąsiedztwa. Cecylia Malik organizuje protesty wspólnie z ekspertami i organizacjami dbając o ich sens i skuteczność zarazem kreując je, jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” i jest organizowane w ramach Grupy Dekonstrukcyjnej w Muzeum Woli.
Widok wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, fot. Tomasz Kaczor