Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

niedz., 22.05.2022
14:00–18:00

Warsztaty
Muzeum Woli
udział bezpłatny

Niech płynie Drna! – pieszy spływ i happening nad rzeką

grafika, na białym tle niebieski gruby zygzak przypominający rzekę, niebieski stopniowo kolor się rozjaśnia, na środku duży czarny napis niech płyną, poniżej mniejszy czarny napis inne rzeki warszawy

Wystawa „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” w części historycznej opowiada o rzekach, które kiedyś meandrowały przez Warszawę. Część współczesna zadaje pytanie o przyszłość obszarów wodno-błotnych w Warszawie, pokazując działalność aktywistyczną Grupy Zakole, Cecylii Malik i Sióstr Rzek.

Wystawa potrwa do 29 maja!

Niech płynie Drna!

Zapraszamy na pieszy spływ dawnym korytem Drny oraz happening Cecylii Malik i Sióstr Rzek nad brzegiem jej ocalałego odcinka w Parku Fosa.

Drna – rzeka płynąca dawniej przez Wolę i Żoliborz – dziś istnieje w szczątkowej formie odkrytego kanału przy Cytadeli. Jednak rzeka wciąż żyje i wypływa na powierzchnię, również poza wyznaczonym korytem. Coraz częściej mówi się o możliwości jej odtworzenia na końcowym odcinku.

Dołączamy do tego głosu i idziemy nad Drnę, by ją odzyskać.

14:00 – Pieszy spływ Drną z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz, „Miasto Jest Nasze” oraz Siostrami Rzekami

Przejdziemy dawnym korytem, czyli ulicami Towarową i Okopową, i dalej przez Żoliborz do Parku Fosa. Wyruszamy z Muzeum Woli (zbiórka na placu przed Muzeum Woli).

Do przejścia będzie około 6,5 km pieszo wzdłuż płynącej pod ulicami Warszawy rzeki Drny. Prosimy o zabranie elementów stroju i rekwizytów nawiązujących do spływu kajakowego lub innych związanych z wodą.

Komandor spływu: Jan Mencwel

17:00 – Happening Cecylii Malik i Sióstr Rzek nad Drną

Cecylia Malik – malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka.

Ukończyła malarstwo na ASP w Krakowie. Absolwentka podyplomowych studiów kuratorskich na UJ w Krakowie. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodnej Masy Krytycznej”. Inicjatorka akcji społeczno-artystycznych takich jak „Matki Polki na wyrębie” przeciwko LEX Szyszko, „Warkocze Białki” w obronie rzeki Białki przed regulacją, „Siostry Rzeki” razem z Koalicją Ratujmy Rzeki przeciw budowie zapory w Siarzewie, „Chciwość Miasta” – w obronie modernistycznego hotelu Cracovia przed wyburzeniem. Za realizację akcji artystycznej „365 Drzew” otrzymała tytuł „Kulturystki roku 2010” nagrody Programu 3 Polskiego Radia. Indywidualne wystawy w Galerii Zderzak w 2009 i 2011, w 2013 wystawa retrospektywna w Galerii Bunkier Sztuki „Rezerwat Miasto”. W 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu i filmów dokumentalnych „6 Rzek”. Laureatka nagrody Katarzyny Kobro za rok 2018. Autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości bezdomnej pary z sąsiedztwa. Cecylia Malik organizuje protesty wspólnie z ekspertami i organizacjami dbając o ich sens i skuteczność zarazem kreując je, jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” i jest organizowane w ramach Grupy Dekonstrukcyjnej w Muzeum Woli.

Widok wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, fot. Tomasz Kaczor


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.