Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia
Zarezerwuj Zarezerwuj Kup bilet

czw., 25.11.2021
18:00–19:30

Online
Muzeum Woli
Bezpłatny

Nieintencjonalny krajobraz (po)wojennej Warszawy. Między zniszczeniem a odbudową

Karolina Wróbel-Bardzik opowie o zniszczeniu i odradzaniu się warszawskiej przyrody na (po)wojennych gruzach. A także o żywiołowej sukcesji roślinności ruderalnej, która wymyka się tradycyjnym politykom miejskim. Przywoła także przykłady innych zniszczonych wojną i bombardowaniami miast, dla których wspólna była regeneracja i tworzenie się spontanicznego krajobrazu ruderalnego.

Warszawa w czasie II wojny światowej, w ciągu zaledwie kilku lat, przeszła ogromne przeobrażenia. W jakim stopniu, w wyniku działań zbrojnych, przekształcone zostało miejskie środowisko przyrodnicze? Jakie zachodziły w nim procesy ekologiczne? Czy o mieście można mówić jako o przestrzeni więcej niż tylko ludzkiej?

Karolina Wróbel-Bardzik – kulturoznawczyni, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania obejmują m.in. problematykę relacji ludzi i zwierząt w kulturze, studia środowiskowe oraz miejskie. Realizuje projekt badawczy „Historia środowiskowa okupowanej i powojennej Warszawy (1939-1947)”, przyznany przez Narodowe Centrum Nauki.

Transmisja wykładu na Facebooku Muzeum Woli

Rozmowa towarzyszy wystawie Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Zobacz cały program towarzyszący wystawie

Zarezerwuj Zarezerwuj

Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.