Zarezerwuj Zarezerwuj Kup bilet

czw., 25.11.2021

Bezpłatny

Nieintencjonalny krajobraz (po)wojennej Warszawy. Między zniszczeniem a odbudową

Karolina Wróbel-Bardzik opowie o zniszczeniu i odradzaniu się warszawskiej przyrody na (po)wojennych gruzach. A także o żywiołowej sukcesji roślinności ruderalnej, która wymyka się tradycyjnym politykom miejskim. Przywoła także przykłady innych zniszczonych wojną i bombardowaniami miast, dla których wspólna była regeneracja i tworzenie się spontanicznego krajobrazu ruderalnego.

Warszawa w czasie II wojny światowej, w ciągu zaledwie kilku lat, przeszła ogromne przeobrażenia. W jakim stopniu, w wyniku działań zbrojnych, przekształcone zostało miejskie środowisko przyrodnicze? Jakie zachodziły w nim procesy ekologiczne? Czy o mieście można mówić jako o przestrzeni więcej niż tylko ludzkiej?

Karolina Wróbel-Bardzik – kulturoznawczyni, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania obejmują m.in. problematykę relacji ludzi i zwierząt w kulturze, studia środowiskowe oraz miejskie. Realizuje projekt badawczy „Historia środowiskowa okupowanej i powojennej Warszawy (1939-1947)”, przyznany przez Narodowe Centrum Nauki.

Transmisja wykładu na Facebooku Muzeum Woli

Rozmowa towarzyszy wystawie Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Zobacz cały program towarzyszący wystawie

Zarezerwuj Zarezerwuj