sob., 17.06.2023

Oprowadzanie
udział bezpłatny

Oprowadzanie po wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy” i wspólne wyjście na Paradę Równości

Muzeum Woli zaprasza na pierwszą wystawę poświęconą najsłynniejszej warszawskiej drag queen – Kim Lee. Królowa Warszawy. Wykreowana przez Andy’ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Kim królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, do śmierci z powodu COVID w 2020 roku. Pozostawiła po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli.

Andy Nguyen (Kim Lee) był wybitnym artystą, w sposób szczególny związany z Warszawą. To tu mieszkał, najczęściej występował na deskach teatrów i klubów, a także tworzył odwołując się do symboli i wartości związanych z miastem.

Oprowadzanie z kuratorką Magdą Staroszczyk oraz artystką Agatą Zbylut, a później wspólne wyjście na Paradę Równości (dla chętnych osób).

Agata Zbylut – artystka wizualna, artystka multimedialna, fotografka, kuratorka wystaw, nauczycielka akademicka, wykładowczyni Akademii Sztuki w Szczecinie, feministka, artywistka.

Autorka pokazywanego na wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy” projektu „Kim Lee Dress Room”. Jej projekt dokumentacyjno-artystyczny powstający w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy stanowi drugą część wystawy. Artystka dokumentuje w nim elementy barwnych strojów Kim Lee. Zdjęcia Zbylut zwracają uwagę na misterny proces przygotowywania kostiumów, odsłaniając tworzące je szwy i konstrukcje.

Agata Zbylut wykonała również 23 sesje zdjęciowe osób, które przymierzały ubrania słynnej warszawskiej drag queen. Artystka chciała, aby jak najwięcej osób mogło poczuć radość obcowania z tymi wspaniałymi przedmiotami, ale także przypomnieć sobie radość „stwarzania siebie” w kolorowym, przegiętym wydaniu. Zdjęcia zatytułowane zbiorczo „Wszystkie jesteśmy trochę drag” zawisły na parterze, również stając się częścią wystawy.

Kim Lee. Królowa Warszawy – widok wystawy, fot. Tomasz Kaczor