sob., 07.10.2023

PAN Muzeum Ziemi
wstęp wolny

Spotkanie z architektami z grupy Centrala (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis) i prezentacja ich dwóch projektów

Projekty „Ogrody wodne” oraz „Niebna Architektura” opowiadają o wodzie w stanie lotnym, o jej znaczeniu dla mikroklimatów miasta. Architekci zaprezentują dokumentację stanu zachowania warszawskiej architektury przeznaczonej na rośliny wodne i opowiedzą jak je odnowić. Sadzawki te, niegdyś dość powszechne w parkach, instytucjach publicznych czy szkołach stanowiły ważny element krajobrazu, pozytywnie wpływały na mikroklimat, a jednocześnie pozwalały uczyć się hydrobotaniki.

Po prezentacji nowych rozpoznań z serii „Niebna Architektura”, dotyczącej zjawisk w warszawskiej atmosferze, Centrala wspólnie z publicznością zwiedzą mikroklimaty ogrodu. Będzie można testować dawne narzędzia meteorologiczne min. cyjanometr do pomiaru „niebieskości” nieba, przenośny wiatrowskaz, wskaźnik zachmurzenia, serię sfer armilarnych wizualizujących wodę w naszym lokalnym wszechświecie czy szpat islandzki, używany do lokalizowania słońca w warunkach zmierzchu. Będzie można zamienić własne ciało w zegar słoneczny.

„Cykl fotograficzny portretujący historyczną architekturę dedykowaną roślinom wodnym” Simone De Iacobis zrealizował w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy na rok 2022.

Miejsce spotkania: PAN Muzeum Ziemi, budynek Aleja Na Skarpie 27

Udział na podstawie bezpłatnych biletów do pobrania na stronie.

Wydarzenie w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Zimno już było”.

Sprawdź program festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Organizator: PAN Muzeum Ziemi
Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest @KGHM to my