sob., 23.03.2024

Spacer
udział bezpłatny

Pożegnanie z wystawą „Zimno już było”. Spacery z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz

23-24 marca to ostatni weekend trwania wystawy „Zimno już było”, która opowiada o życiu o mieście dotkniętym upałem. Z czym zostajemy po wystawie?

Przypominamy o tym, jakie polityki miejskie są potrzebne w obliczu kryzysu klimatycznego i wzrostu temperatury. Przypominamy też, jakie zasoby już ma Warszawa. Czy jest tak zielona, że każdy jej mieszkaniec ma do parku rzut beretem? Sprawdzimy to, spacerując po Warszawie, nie opuszczając terenów zielonych. Z trzech różnych punktów zejdziemy się prosto na Pole Mokotowskie, gdzie wspólnie świętować będziemy jego nową – bardziej zieloną i naturalną – odsłonę.

Program dnia

Godz. 11:00 – 13:30 POBIERZ BILET

Start: Metro Wierzbno, skwerek pomiędzy ogródkami działkowymi a myjnią samochodową: maps.app.goo.gl/HBvovLzR9PJJS6yJ8

Trasa spaceru to około 9 km po wszelkiego rodzaju terenach zielonych; parkach, skwerach, nieużytkach, ogródkach działkowych, zaroślach i tym wszystkim co nazywamy czwartą przyrodą. Przyda się wygodne, terenowe obuwie – może być stromo i błotniście!

Spacer poprowadzi Szczepan Żurek.

Godz. 11:00 – 13:30 POBIERZ BILET

Start: Metro Centrum Nauki Kopernik, koło pomnika Syreny

Spacer rodzinny, niecałe 6km. Można z wózkiem. W większości po terenach miejskiej zieleni oraz takich, które powinny nią być a – nie wiedzieć czemu – nie są.

Spacer poprowadzi Tomek Kaczor.

Godz. 14:00

Mistrzostwa Warszawy w Rzucie Beretem. Co łączy tereny zielone z beretem? To postać Aliny Scholtz, projektantki warszawskiej zieleni, która beretu być może nie nosiła, ale to właśnie dzięki niej warszawiacy i warszawianki mają zieleń na odległość rzutu tymże. Aby upamiętnić jej postać, w pierwszy weekend wiosny rozegramy Mistrzostwa Warszawy w rzucie beretem i być może ustalimy miarę odległości jednego rzutobereta.

Godz. 15:00 – 15:45

Start: róg ul. Batorego i Al. Niepodległości

Spacer po Polu Mokotowskim. 12 grudnia 2023 oficjalnie oddano do użytku po remoncie park Pole Mokotowskie. O naturalizacji stawów, nowych nasadzeniach i nowych miejscach do rekreacji i wypoczynku (dla istot ludzkich i pozaludzkich) opowie pracowniczka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.