Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 30.09.2023
19:00–20:30


Kino Syrena
18 zł / 14 zł

Przegląd filmowy 20ºC/68ºF

Przegląd filmowy 20ºC/68ºF przygotowany przez Jonathana Pouthier’a, kuratora programu filmowego Musée National d’Art Moderne – Centre Pompidou w Paryżu w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: Zimno już było.

Chociaż wydaje się, że nic nie jest w stanie powstrzymać trwającej katastrofy ekologicznej i jej niszczycielskiego wpływu na nasze ekosystemy, duża część środowiska artystycznego i filmowego bierze na warsztat przyczyny i skutki kryzysu klimatycznego.

Filmy wybrane przez Pouthier’a specjalnie na festiwal WARSZAWA W BUDOWIE 15: Zimno już było przedstawiają historie pokazujące alternatywny sposób zamieszkiwania świata. Prezentują filmowy potencjał formułowania alternatywnych narracji na temat przyszłości. Pokażemy m. in. utopie środowiskowe i architektoniczne angielskiego artysty Grahama Stevensa powstałe w latach 70. XX wieku w środku pustynnych regionów Bliskiego Wschodu i opowieść o zaginionej faunie ulic Brasilii — symptomu szkód wyrządzonych przez kapitalizm i kolonializm w Ameryce Południowej — autorstwa brazylijskiej reżyserki Any Vaz.

W ramach cyklu 20ºC/68ºF w Kinie Syrena i Barze Studio zobaczycie filmy także filmy Johna Baldessari’ego, Rosy Barby, Yto Barrada, Basima Magdy, Bena Riversa, Cauleen Smith.

20ºC/68ºF: Ana Vaz

Brazylijska artystka i reżyserka Ana Vaz (ur. 1986) tworzy filmy poświęcone problematyce dekolonizacji i niszczenia ekosystemów. Jej ostatnie dzieło, É noite América, zostało nakręcone w Brasilii, centrum brazylijskiej władzy politycznej, gdzie co miesiąc spotyka się ponad 450 gatunków zagrożonych zwierząt uciekających przed przemocą, jaką człowiek wywiera na swoje środowisko. Ana Vaz stworzyła apokaliptyczny i wizjonerski film dokumentalny kręcony w dzień i w nocy na taśmie filmowej 16 mm – również zagrożonej wyginięciem. É noite América to opowieść o „ekoterroryzmie” i gatunkach zagrożonych wyginięciem w środowisku miejskim. Kręcąc „zoo” w Brasilii”, artystka mówiła: „Myślałam, że robię film o obozie dla internowanych, ale tak naprawdę jest to film o obozie dla uchodźców”.

  • É noite América, 2022, Super 16 (plik cyfrowy), kolor, dźwięk, 66 min (ang.)

Projekcje i wstęp w języku angielskim.

Wydarzenie w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Zimno już było”.

Sprawdź program festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.