sob., 22.04.2023

udział bezpłatny

Bezpieczna przestrzeń: queerowe historie

Pierwsze spotkanie z cyklu wokół queerowych historii zostanie poświęcone m.in. powstającemu Queer Muzeum.

Bezpieczna przestrzeń to spotkania wokół nieheteronormatywnych historii Warszawy.

Queer Muzeum powstanie dzięki Lambdzie Warszawa, które tworzy Archiwum Lambdy. Archiwum Lambdy Warszawa to sto tysięcy jednostek archiwalnych – dokumentów, zdjęć, wycinków prasowych, czasopism czy plakatów, które stały się podglebiem dla czasopisma społeczno-historycznego „QueerStoria”.

Udział wezmą: Magdalena Staroszczyk i Krzysztof Kliszczyński

Krzysztof Kliszczyński – socjolog, wykładowca akademicki, absolwent Szkoły Praw Człowieka HFPC, działacz LGBT. Współzałożyciel Stowarzyszenia Lambda Warszawa; koordynator jego działań pomocowych; współzałożyciel prowadzonego przez Lambdę Warszawa Telefonu Zaufania dla Gejów, Lesbijek, osób biseksualnych i ich bliskich i jego pracownik w latach 1995-2015. W latach 2007-2015 (z krótką przerwą) i od 2019 roku – przewodniczący Stowarzyszenia. Koordynator licznych projektów realizowanych przez Lambdę Warszawa (min. ASOS, Żywe Biblioteki, grupy pomocowe). Twórca Archiwum Lambdy Warszawa, posiadającego największe zbiory dotyczące historii polskiej społeczności osób nieheteronormatywnych. Redaktor naczelny czasopisma „QueerStoria”. Pomysłodawca utworzenia w Warszawie QueerMuzeum. Jako socjolog zajmuje się problematyką rozwoju miasta; w pracach związanych z działalnością pozarządową – szeroko pojętą pomocą dla mniejszości LGBT.

Magdalena Staroszczyk – kuratorka wystawy „Kim Lee. Królowa Warszawy” w Muzeum Woli, badaczka, artystka i aktywistka. Interesują ją historie oddolne, perspektywa kobiet i mniejszości, a także działania ze społecznością lokalną. Działa m.in. w Otwartym Uniwersytecie im. K. Modzielewskiego i kolektywach #CzSz oraz Home Movie Day Warszawa. Członkini projektu badawczego CRUSEV. Współtworzyła m.in. wystawy „Krem i czekolada. Wokół wspomnień pracownic Polleny i Wedla” (Muzeum Warszawskiej Pragi, 2018) i eksperymentalną „Salę jednego eksponatu” (Muzeum Woli, 2014–2015). Kuratorka Grupy Dekonstrukcyjnej, współkuratorka wystaw „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” (Muzeum Woli, 2022) oraz „Białoszewski nieosobny” (Muzeum Woli, 2022).

Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.