sob., 23.09.2023

PAN Muzeum Ziemi

Spotkanie w Muzeum Ziemi: Warszawa w epoce lodowcowej

Spotkanie w Muzeum Ziemi, które poprowadzą dr Michał Loba z Działu Paleozoologii i Grzegorz Skrzyński z Działu Paleobotaniki.

Zmiany klimatu nie są dla obszaru Warszawy czymś nowym. Choć dużo wolniej niż obecnie, w plejstocenie klimat zmieniał się cyklicznie – od ciepłych interglacjałów, po mroźne glacjały. Jednym z najbardziej rzetelnych „paleotermometrów” są profile pyłkowe informujące nas o zmianach szaty roślinnej. Rośliny są też pokarmem dla roślinożerców. Wiele informacji o niegdysiejszych zmianach klimatu dostarczają nam więc też zachowane w osadach szczątki zwierzęce.

Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zajrzeć pod mikroskop i nauczyć się rozpoznawać najbardziej charakterystyczne pyłki roślin oraz obejrzeć z każdej strony kości zwierząt – nośniki informacji o klimacie Warszawy w epoce lodowcowej.

dr Michał Loba – pracuje naukowo nad histologią kości i trybem życia triasowych metopozaurów, a na potrzeby doktoratu zajmował się jurajskimi rozgwiazdami i wężowidłami. Bada ewolucję ssaków kopytnych, w tym zmiany środowiska przyrodniczego w plejstocenie.

mgr Grzegorz Skrzyński – doktorant w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. Zawodowo interesuje się archeobotaniką oraz paleobotaniką neogenu i czwartorzędu.

Miejsce spotkania: PAN Muzeum Ziemi, budynek Aleja Na Skarpie 27

Udział na podstawie bezpłatnych biletów do pobrania na stronie.

Wydarzenie w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Zimno już było”.

Sprawdź program festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Organizator: PAN Muzeum Ziemi
Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest @KGHM to my