czw., 28.09.2023

Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie

Wernisaż wystawy Gabrieli Piwar „Termowizje”

Wernisaż wystawy organizowanej przez Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – partnera tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 15: Zimno już było.

Prezentowane na wystawie wideo opowiada o dynamice temperatur kilku przestrzeni publicznych na warszawskich Powiślu i Solcu. Badawczo-wizualny eksperyment zaproponowany przez Gabrielę Piwar pozwala zaobserwować nagrzewanie się fasad budynków i remontowanej Trasy Łazienkowskiej. Autorka pokazuje też, że dzięki obecności zieleni okoliczne bulwary i parki w naturalny sposób regulują różnice termiczne.

Na kadrach filmu stworzonego w technologii termowizyjnej można dostrzec przede wszystkim niezauważalne dla ludzkiego oka aspekty miejskiego krajobrazu. Ruchome obrazy identyfikują obszary o różnym stopniu nasłonecznienia, ujawniają wpływ temperatury otoczenia na życie różnych gatunków, uwidaczniając elementy infrastruktury generujące większe ilości ciepła. Sugestywne plamy koloru pokazują, co kryje się pod skórą oglądanych przez nas na co dzień widoków i zapraszają do wspólnego zastanowienia się nad przyszłością miejsc, które zamieszkujemy.

Wizualny zapis różnic ciepła stworzony przez Piwar może być narzędziem do lepszego zrozumienia wpływu czynników zewnętrznych na środowisko miejskie i jakość życia jego mieszkanek i mieszkańców, a także interpretowania relacji wewnątrz dzielnicy. Jak zmieniają się zależności termiczne między terenami zieleni i zabudowanymi? W jaki sposób przyroda adaptuje się do nowych uwarunkowań klimatycznych? Czy możemy jeszcze wpływać na regulację ciepła przez zastosowanie metod projektowych i odpowiednich materiałów? A może po prostu potrzebujemy więcej drzew?

Gabriela Piwar — artystka intermedialna. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplomantka studiów II stopnia na Wydziale Wzornictwa. W swojej praktyce artystycznej eksploruje relacje między ludźmi a roślinami i zjawiskami przyrodniczymi w formie prac wideo, obiektów rzeźbiarskich i instalacji. Jej prace pokazywane były m.in. w MAGMA Contemporary Art Space w Sfântu Gheorghe w Rumunii oraz na wystawie młodej sztuki „Pokoje 2022” w czeskiej Pradze.

Miejsce: Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie, ul. Myśliwiecka 8

Wydarzenie w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Zimno już było”.

Sprawdź program festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Wystawę Gabrieli Piwar „Termowizje” można oglądać do 22 października.

Współpraca: Romuald Demidenko, Michał Grzegorzek
Konsultacje: dr Agata Szydłowska, dr Paweł Grobelny (Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie)
Podziękowania: Wiktor Nalewaj, Testo Polska
Organizator: Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie