śr., 18.10.2023

Instytut Cervantesa w Warszawie

Wernisaż wystawy „Zamieszkiwać różnorodność”

Wernisaż wystawy „Zamieszkiwać różnorodność: architektura tradycyjna w Hiszpanii” przygotowanej przez zespół Terrachidia/Vélera i dyskusję z architektem Jakubem Szczęsnym, absolwentem Politechniki Warszawskiej na temat ekologicznych rozwiązań z przeszłości dla zrównoważonego życia w przyszłości.

Architektura, którą nazywamy „tradycyjną”, to architektura anonimowa, wynik długiego procesu adaptacyjnego i nagromadzenia wiedzy przez samych mieszkańców miejsca, którzy przy pomocy prostych narzędzi i jak największego wykorzystania zasobów naturalnych w otoczeniu zdołali dokonać charakterystyki hiszpańskiej geografii w jej wyjątkowości, różnorodności i spójności. Hiszpania to kraj o wielkiej różnorodności geograficznej i kulturowej. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w jej krajobrazach, narodach, architekturze i surowcach.

Wystawa „Zamieszkiwać różnorodność” poprowadzi widzów przez miejsca i wzory mieszkań, które po długim okresie zapomnienia przywracamy teraz jako źródło inspiracji i przykład rozwoju, na który należy zwrócić uwagę w obecnym czasie, kiedy koniecznością jest ponowne odnalezienie równowagi z naturą.

Tradycyjna urbanistyka i architektura w Hiszpanii cieszą się wspaniałymi przykładami dostosowania do otoczenia i jego poszanowania oraz rozwiązaniami, które wykorzystują źródła naturalnej energii przy pomocy metod kontroli i wykorzystywania nasłonecznienia, wentylacji, czy akumulacji temperatury. Kiedy mówimy o równowadze, nie możemy myśleć jedynie o surowcach czy o energii. Model rzeczywiście zrównoważony to suma potrzeb społecznych, kulturalnych, środowiskowych i gospodarczych miejsca i ludzi w określonym czasie.

Wystawa „Zamieszkiwać różnorodność” czynna do 21 stycznia 2024 roku, od poniedziałku do niedzieli w godz. 12.00-20.00.

Miejsce: Instytut Cervantesa w Warszawie, ul. Nowogrodzka 22

Wydarzenie w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Zimno już było”.

Sprawdź program festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Organizator: Instytut Cervantesa w Warszawie