czw., 03.04.2025
18:00–20:00
Wykład
Muzeum Woli
10 zł.
Wykład Aleksandry Jakubczak. Pogrom alfonsów 1905: rewolucyjna krucjata moralna czy porachunki robotników

Niechlubne pokłosie rewolucji
W cieniu wielkich wydarzeń Rewolucji 1905 roku miały miejsce tragiczne i bezprawne wydarzenia:„pogromy alfonsów”. Te akty przemocy były wymierzone w osoby związane z domami publicznymi, które uznawano za symbole moralnego upadku i wyzysku. Celami tych samosądów stały się dziesiątki osób: sutenerów, prostytutek, donosicieli, kryminalistów i właściciele lokali.
Co sprawiło, że doszło do aktów przemocy? Czy był to nagły wybuch złości społecznej, działania związane z moralnością, czy może wynik rywalizacji wśród robotników? Jakie są powiązania 'pogromu” z wydarzeniami rewolty? W trakcie wykładu spróbujemy odpowiedzieć na te, oraz inne pytania.
Wykład poprowadzi Aleksandra Jakubczak.
Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie czasowej w Muzeum Woli: 1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie.
Praktyczne informacje
Bilety dostępne w muzealnej kasie i online na 2 tygodnie przed wydarzeniem.
Maksymalna liczba uczestników: 40 osób
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu.
_______
Aleksandra Jakubczak jest historyczką specjalizującą się w dziejach Żydów, kobiet i klas niższych w Europie Środkowo-Wschodniej, historii życia codziennego, historii gospodarczej i migracji. W 2023 roku Jakubczak obroniła z wyróżnieniem doktorat z historii na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Studiowała również na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i Uniwersytecie Telawiwskim. W 2024 roku była na pobycie naukowym na Uniwersytecie Harvarda, gdzie przygotowywała swoją najnowszą monografię o prostytucji w świecie wschodnio-europejskich Żydów. Jakubczak jest autorką monografii, zbioru źródeł i licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jej ukazały się między innymi w „Przeglądzie Historycznym”, „Studia Judaica” i „Gal-Edzie”, a wkrótce jej najnowsze artykuły pojawią się w „Polin Journal of Polish Jewish Studies” i „Journal of Women’s History”.