niedz., 25.02.2024

Zwiedzanie
udział bezpłatny

Zwiedzanie Stacji Pomiarów Aerologicznych w Legionowie

W Legionowie znajduje się Stacja Pomiarów Aerologicznych oraz Stacja Meteorologiczna II rzędu. Zapraszamy na wizytę, podczas której będzie możliwość obserwacji sondażu meteorologicznego. Pomiary prowadzone są tu przy użyciu jednorazowych zestawów złożonych z sondy meteorologicznej podwieszonej pod swobodnie unoszącym się balonem. Sonda wyposażona jest w czujniki pomiarowe a wysokość jej lotu dochodzi do 35 km. Radiosondaże wykonywane są dwa razy dziennie.

Pierwsza stacja aerologiczna została uruchomiona w Legionowie w 1931 roku (na zdjęciu budynek z 60-cio metrową wieżą, w czasie wojny okupowany i w 1944 r. wysadzony w powietrze).

O stacji i pomiarach opowie Michał Perski, Kierownik Stacji Pomiarów Aerologicznych w Legionowie.

Współorganizator: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, partner tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 15: Zimno już było.

Miejsce spotkania: ul. Zegrzyńska 38, Legionowo

UWAGA! Prosimy o przybycie na miejsce najpóźniej o 11.40 na czas pompowania i wypuszczania balonu aerologicznego. W zależności od warunków i okoliczności wizyta w Legionowa może zająć od 45 minut do 1 godziny i 45 minut.

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do kupienia w kasie Muzeum Woli i online.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie „WARSZAWA W BUDOWIE 15: Zimno już było” w Muzeum Woli.