pt., 29.09.2023

Kino Syrena
18 zł / 14 zł

Przegląd filmowy 20ºC/68ºF

Przegląd filmowy 20ºC/68ºF przygotowany przez Jonathana Pouthier’a, kuratora programu filmowego Musée National d’Art Moderne – Centre Pompidou w Paryżu w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: Zimno już było.

Chociaż wydaje się, że nic nie jest w stanie powstrzymać trwającej katastrofy ekologicznej i jej niszczycielskiego wpływu na nasze ekosystemy, duża część środowiska artystycznego i filmowego bierze na warsztat przyczyny i skutki kryzysu klimatycznego.

Filmy wybrane przez Pouthier’a specjalnie na festiwal WARSZAWA W BUDOWIE 15: Zimno już było przedstawiają historie pokazujące alternatywny sposób zamieszkiwania świata. Prezentują filmowy potencjał formułowania alternatywnych narracji na temat przyszłości. Pokażemy m. in. utopie środowiskowe i architektoniczne angielskiego artysty Grahama Stevensa powstałe w latach 70. XX wieku w środku pustynnych regionów Bliskiego Wschodu i opowieść o zaginionej faunie ulic Brasilii — symptomu szkód wyrządzonych przez kapitalizm i kolonializm w Ameryce Południowej — autorstwa brazylijskiej reżyserki Any Vaz.

W ramach cyklu 20ºC/68ºF w Kinie Syrena i Barze Studio zobaczycie filmy także filmy Johna Baldessari’ego, Rosy Barby, Yto Barrada, Basima Magdy, Bena Riversa, Cauleen Smith.

20ºC/68ºF: Graham Stevens

Brytyjski artysta Graham Stevens (ur. 1944) zamienił powietrze w medium artystyczne, a symbiozę sztuki i nauki w istotny element formułowania utopii ekologicznej. W latach 70. i 80. XX wieku Stevens nakręcił filmy „Atmosfields” (1971), „Desert Cloud” (1974) i „Hajj Walkway Shade Structure” (1983), aby udokumentować i promować swoje efemeryczne nadmuchiwane konstrukcje, w tym charakterystyczną Desert Cloud sfilmowaną na pustynnych przestrzeniach Kuwejtu. Operując na styku inżynierii, architektury i ekologii, artysta w pełni wykorzystuje swoje powołanie do praktyki twórczej motywowanej ideą ponownego wprowadzenia sztuki w dialog z otoczeniem.

• Atmosfields, 1971, 16mm (plik cyfrowy), kolor, dźwięk, 21 minut (ang.)
  • Desert Cloud, 1974, 16mm (plik cyfrowy), kolor, dźwięk, 17 minut (ang.)
  • Hajj Walkway Shade Structure, 1983, 16mm (plik cyfrowy), kolor, dźwięk, 17 min (ang.)

Projekcje i wstęp w języku angielskim.

Wydarzenie w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Zimno już było”.

Sprawdź program festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.