sob., 21.05.2022
16:00–19:00
Warsztaty
Muzeum Woli
10 zł
Warsztaty z Cecylią Malik i spotkanie z Siostrami Rzekami
Wystawa „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” w części historycznej opowiada o rzekach, które kiedyś meandrowały przez Warszawę. Część współczesna zadaje pytanie o przyszłość obszarów wodno-błotnych w Warszawie, pokazując działalność aktywistyczną Grupy Zakole, Cecylii Malik i Sióstr Rzek.
Wystawa potrwa do 29 maja!
Zapraszamy na spotkanie z Siostrami Rzekami!
16:00 – warsztaty z Cecylią Malik i spotkanie z Siostrami Rzekami
Podczas zajęć dla osób w każdym wieku będziemy malować tablice z nazwami warszawskich rzek i potoków. Do Muzeum Woli przyjadą też kapelusze-ryby i inne charakterystyczne elementy happeningów Cecylii Malik i Sióstr Rzek, które będzie można przymierzyć.
Transparenty przygotowane podczas spotkania staną się częścią niedzielnego happeningu dla rzeki Drny. Dowiedz się więcej.
18:00 – pokaz filmu „Siostry Rzeki” i rozmowa z Cecylią Malik
Cecylia Malik razem z kolektywem Siostry Rzeki oddają głos rzekom i wzywają wszystkie osoby do zaangażowania w walkę o wodne zasoby. Film dokumentuje performatywne protesty przeciwko budowie zapory na Wiśle w Siarzewie, opowiada o bogactwie i pięknie wodnej przyrody oraz o sposobach jej chronienia.
Cecylia Malik – malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka.
Ukończyła malarstwo na ASP w Krakowie. Absolwentka podyplomowych studiów kuratorskich na UJ w Krakowie. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodnej Masy Krytycznej”. Inicjatorka akcji społeczno-artystycznych takich jak „Matki Polki na wyrębie” przeciwko LEX Szyszko, „Warkocze Białki” w obronie rzeki Białki przed regulacją, „Siostry Rzeki” razem z Koalicją Ratujmy Rzeki przeciw budowie zapory w Siarzewie, „Chciwość Miasta” – w obronie modernistycznego hotelu Cracovia przed wyburzeniem. Za realizację akcji artystycznej „365 Drzew” otrzymała tytuł „Kulturystki roku 2010” nagrody Programu 3 Polskiego Radia. Indywidualne wystawy w Galerii Zderzak w 2009 i 2011, w 2013 wystawa retrospektywna w Galerii Bunkier Sztuki „Rezerwat Miasto”. W 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu i filmów dokumentalnych „6 Rzek”. Laureatka nagrody Katarzyny Kobro za rok 2018. Autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości bezdomnej pary z sąsiedztwa. Cecylia Malik organizuje protesty wspólnie z ekspertami i organizacjami dbając o ich sens i skuteczność zarazem kreując je, jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.
Widok wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, fot. Tomasz Kaczor