Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

sob., 21.05.2022
16:00–19:00

Warsztaty
Muzeum Woli
10 zł

Warsztaty z Cecylią Malik i spotkanie z Siostrami Rzekami

grafika, na białym tle niebieski gruby zygzak przypominający rzekę, niebieski stopniowo kolor się rozjaśnia, na środku duży czarny napis niech płyną, poniżej mniejszy czarny napis inne rzeki warszawy

Wystawa „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” w części historycznej opowiada o rzekach, które kiedyś meandrowały przez Warszawę. Część współczesna zadaje pytanie o przyszłość obszarów wodno-błotnych w Warszawie, pokazując działalność aktywistyczną Grupy Zakole, Cecylii Malik i Sióstr Rzek.

Wystawa potrwa do 29 maja!

Zapraszamy na spotkanie z Siostrami Rzekami!

16:00 – warsztaty z Cecylią Malik i spotkanie z Siostrami Rzekami

Podczas zajęć dla osób w każdym wieku będziemy malować tablice z nazwami warszawskich rzek i potoków. Do Muzeum Woli przyjadą też kapelusze-ryby i inne charakterystyczne elementy happeningów Cecylii Malik i Sióstr Rzek, które będzie można przymierzyć.

Transparenty przygotowane podczas spotkania staną się częścią niedzielnego happeningu dla rzeki Drny. Dowiedz się więcej.

18:00 – pokaz filmu „Siostry Rzeki” i rozmowa z Cecylią Malik

Cecylia Malik razem z kolektywem Siostry Rzeki oddają głos rzekom i wzywają wszystkie osoby do zaangażowania w walkę o wodne zasoby. Film dokumentuje performatywne protesty przeciwko budowie zapory na Wiśle w Siarzewie, opowiada o bogactwie i pięknie wodnej przyrody oraz o sposobach jej chronienia.

Cecylia Malik – malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka.

Ukończyła malarstwo na ASP w Krakowie. Absolwentka podyplomowych studiów kuratorskich na UJ w Krakowie. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodnej Masy Krytycznej”. Inicjatorka akcji społeczno-artystycznych takich jak „Matki Polki na wyrębie” przeciwko LEX Szyszko, „Warkocze Białki” w obronie rzeki Białki przed regulacją, „Siostry Rzeki” razem z Koalicją Ratujmy Rzeki przeciw budowie zapory w Siarzewie, „Chciwość Miasta” – w obronie modernistycznego hotelu Cracovia przed wyburzeniem. Za realizację akcji artystycznej „365 Drzew” otrzymała tytuł „Kulturystki roku 2010” nagrody Programu 3 Polskiego Radia. Indywidualne wystawy w Galerii Zderzak w 2009 i 2011, w 2013 wystawa retrospektywna w Galerii Bunkier Sztuki „Rezerwat Miasto”. W 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu i filmów dokumentalnych „6 Rzek”. Laureatka nagrody Katarzyny Kobro za rok 2018. Autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości bezdomnej pary z sąsiedztwa. Cecylia Malik organizuje protesty wspólnie z ekspertami i organizacjami dbając o ich sens i skuteczność zarazem kreując je, jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.

Widok wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, fot. Tomasz Kaczor


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.